Mantelová vs. Self. Man Booker Prize má dva favority

Kultura Kultura
15. 10. 2012 8:38
Letošního vítěze prestižní literární ceny ohlásí 16. října večer
Foto: Reuters

Praha, Londýn - Britská spisovatelka a kritička Hillary Mantel má šanci být první ženou v historii, která získá literární ocenění Man Booker Prize dvakrát.

Dosud při udílení literárních cen pro autory ze zemí Commonwealthu, Zimbabwe a Irska dvakrát zabodovali jen Australan Peter Carey a jihoafrický rodák John Maxwell Coetzee. Rozhodnutí padne 16. října při opulentní večeři v Londýně.

Mantelová se o beletristické ocenění uchází s historickým románem Bring Up the Bodies. Ten je pokračováním 650stránkového titulu Wolf Hall, o vzestupu Thomase Cromwella, s níž vyhrála Man Booker Prize již v roce 2009.

Čtěte také
Julian Barnes konečně vyhrál snobské bingo
Bookerovu cenu pro sebe zosnoval Thomas Cromwell

Vedle Mantelové má pak podle bookmakerů velkou šanci na výhru také Will Self s románem Umbrella.

Will Self
Will Self | Foto: Aktuálně.cz

„Ohledně oprávněnosti a neoprávněnosti druhého vítězství Mantelové jsme hodně diskutovali," uvedl Peter Stothard, který je vedoucím poroty udělující Man Booker Prize a také editorem Times Literary Supplement. „Porota poznamenala, že Mantelová je teď ještě mistrovštější než minule," dodal.

Mantel tak může být ve hře i v roce 2015, kdy má vyjít kniha The Mirror and the Light, jež historickou trilogii završí.

Selfovu Umbrellu, druhý favorizovaný román v soutěži, popsal Stotthard jako zneklidňující a vyčerpávající 400stránkové dílo, jež není děleno odstavci, pomlkami nebo kapitolami. Self v Umbrella popisuje příběh ze severolondýnské psychiatrické léčebny.

Kromě Mantelové a Selfa jsou nominováni také Deborah Levy se Swimming Home, Tan Twan Eng s Garden of Evening Mists, debutantka Alison Moore a The Lighthouse i indický autor Jeet Thayil, jenž napsal nominované Narcopolis.

Vítěz Man Booker Prize obdrží šek na padesát tisíc liber, mezinárodní literární slávu a hlavně výrazné povzbuzení prodeje své knihy. To je dobře vidět i na příkladu Wolf Half - zatímco před oceněním Mantelové se prodalo něco přes pětatřicet tisíc výtisků, po zisku Man Booker Prize to bylo přes šest set tisíc kusů.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy