Příští Dvořákovu Prahu ozdobí oratorium Svatá Ludmila. Je tak komplikované, že se hraje málokdy

Kultura Kultura
21. 11. 2017 10:50
Monumentální oratorium Svatá Ludmila, které skladatel Antonín Dvořák napsal na objednávku festivalu v Leedsu a které díky libretu Jaroslava Vrchlického kombinuje křesťanskou symboliku s uvědomělým vlastenectvím, ozdobí příští ročník festivalu Dvořákova Praha. Ten se bude konat 7. až 21. září 2018.
Antonín Dvořák.
Antonín Dvořák. | Foto: ČTK

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha v roce 2018 uzavře dvouletý cyklus Dvořákových kantátových a oratorních děl, kterým dominuje síla lidského hlasu.

Ve Dvořákově síni Rudolfina zazní 15. září monumentální oratorium Antonína Dvořáka Svatá Ludmila. Jedno z nejrozsáhlejších autorových děl vyniká také velikostí vokálně-instrumentálního aparátu, i proto ho hudebníci hrají jen velmi zřídka. Dvořák oratorium napsal mezi lety 1885 až 1886. 

Svatou Ludmilu provede Česká filharmonie, kterou povede dirigent Jakub Hrůša. Spoluúčinkovat bude Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka, sólových partů se zhostí sopranistka Kateřina Kněžíková, slovenská mezzosopranistka Alena Kropáčková, tenorista Richard Samek a slovenský basista Jozef Benci.

Vstupenky na příští ročník Dvořákovy Prahy jsou v prodeji od 21. listopadu. Jedenáctý ročník festivalu se uskuteční od 7. až 21. září 2018, kompletní program pořadatelé zveřejní v březnu příštího roku. 

Objednávka, která přišla po Stabat Mater

Objednávka na oratorium Svatá Ludmila přišla Dvořákovi po úspěchu jeho oratoria Stabat Mater z roku 1880. Skladbu s "biblickým námětem" si pro tamní festival přálo město Leeds.

Dvořák objednávku přijal, ale prosadil si, že duchovní námět spojí s českou historií. Libreto o životě jedné z nevýznamnějších českých světic sv. Ludmily napsal podle jeho přání v té době nejváženější český básník Jaroslav Vrchlický. Rozsáhlé dílo tak propojuje křesťanskou symboliku s uvědomělým vlastenectvím.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 2 hodinami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy