Zaorálek chystá změny v Národní galerii, dočasně ji povede ekonomka

Daniel Konrád ČTK Daniel Konrád, ČTK
25. 9. 2019 14:22
Národní galerie zřejmě bude mít třetího ředitele během půl roku. Nejprve v dubnu dnes již bývalý ministr kultury za ČSSD Antonín Staněk odvolal z funkce Jiřího Fajta a nahradil jej Ivanem Morávkem. Ve středu odpoledne agentura ČTK napsala, že Staňkův nástupce ve funkci a stranický kolega Lubomír Zaorálek výkonnou ředitelkou Národní galerie jmenuje krizovou manažerku Anne-Marie Nedoma.
Veletržní palác je jedním ze sídel Národní galerie Praha.
Veletržní palác je jedním ze sídel Národní galerie Praha. | Foto: Filip Jandourek

Devětapadesátiletá ekonomka a personalistka Nedoma vystudovala pražskou Vysokou školu ekonomickou, pracovala v institucích jako Gallup Organization, Nestlé, Reader's Digest nebo radila ministerstvu zahraničí ohledně GDPR. V letech 2014 až 2018 vedla Karmelitánské nakladatelství, uvádí ČTK. Podle ní byla Nedoma také členkou skupiny, již v roce 2001 sestavil tehdejší ministr kultury Jiří Besser a která se zabývala budoucností Státní opery Praha a Národního divadla. Zasedala rovněž ve správní radě Institutu restaurování a konzervačních technik v Litomyšli.

Dočasně pověřený ředitel Národní galerie Ivan Morávek.
Dočasně pověřený ředitel Národní galerie Ivan Morávek. | Foto: ČTK

Informaci o jejím novém působišti se nepodařilo ověřit. Ministr Zaorálek neodpovídá na telefony ani SMS. "Pan ministr je ve sněmovně, nemáme o tom žádné informace," reagovala na otázku Aktuálně.cz Ivana Awwadová z tiskového odboru ministerstva kultury. To nicméně na čtvrtek svolalo tiskovou konferenci právě k tématu Národní galerie. "Zatím jsem neměl příležitost hovořit s panem ministrem, s nímž se mám setkat dnes vpodvečer. Neoficiální informace dosud čerpám pouze prostřednictvím médií," sdělil Ivan Morávek.

Dočasné jmenování Morávka do čela Národní galerie letos v dubnu vzbudilo rozpaky u odborné veřejnosti. V oboru výtvarného umění dosud nepůsobil, předešlé roky pracoval jako ekonomický náměstek Národní knihovny.

Média v souvislosti s jeho nástupem do čela Národní galerie často zmiňovala, že v letech 2007 až 2011 byl generálním ředitelem slovenské pobočky pekáren Penam, jež patřila do holdingu Agrofert premiéra Andreje Babiše za ANO.

Národní galerii vedl Morávek půl roku, bez silnějšího mandátu a pouze jako pověřený ředitel do jejího chodu výrazněji nezasahoval. Začátkem června na své první tiskové konferenci oznámil, že kvůli nedostatku financí na příští rok přesouvá výstavu děl Milana Grygara. Když ho novináři upozornili, že umělci je 92 roků, Morávek slíbil věc přehodnotit.

Výstava byla nakonec otevřena minulý týden a podle sponzorské smlouvy, kterou lze dohledat ve veřejném registru smluv, na ni částkou 3,5 milionu korun přispěla soukromá Galerie Zdeněk Sklenář, která Grygara zastupuje.

Morávek původní nápad výstavu odložit vysvětlil tím, že kvůli jeho předchůdci Jiřímu Fajtovi bude Národní galerii letos v rozpočtu chybět 30 milionů korun a že je nutné hledat úspory. To, jak konkrétně k částce 30 milionů došel, však Morávek na tiskové konferenci ani na následující dotazy Aktuálně.cz nevysvětlil.

Z auditu ministerstva kultury, který byl dokončen až po Fajtově odvolání, přitom vyplývalo, že za Fajta měla galerie v letech 2017 i 2018 kladný celkový hospodářský výsledek a v jejím rezervním fondu zůstalo koncem loňského roku 42,6 milionu korun.

Hospodářské noviny také před dvěma týdny upozornily, že Morávek jménem Národní galerie podepsal smlouvu s advokátní kanceláří Rowan Legal se závazkem vyplatit v příštím roce až 2,4 milionu korun. Přitom právě fakt, že za jeho éry galerie využívala externího právního poradenství, byl jedním z důvodů odvolání Jiřího Fajta. Jeho nástupce Morávek veřejně sliboval, že tento typ smluv omezí. Podle Fajta dodatečně jen zjistil, že se galerie bez externích právníků neobejde.

Morávek navíc na právní služby nevypsal veřejnou soutěž a rovnou vybral kancelář, která od uplynulého jara shodou okolností pracuje pro jeho nadřízené z ministerstva kultury. "To je pro mě nová informace," reagoval Morávek s tím, že mu nikdo z ministerstva Rowan Legal nedoporučil. "Počínáme si autonomně, nevěděl jsem, že jsou tam zainteresovaní," dodal.

Pokud se potvrdí středeční zjištění ČTK, Anne-Marie Nedoma by Národní galerii patrně měla vést jen dočasně, než bude vypsáno nové výběrové řízení na generálního ředitele. O to se pokusil již Zaorálkův předchůdce Antonín Staněk, od odborné veřejnosti však sklidil kritiku za to, že přesněji nedefinoval, co od nového šéfa očekává a jakým směrem se má Národní galerie ubírat.

Redakce Aktuálně.cz oslovila desítky potenciálních zájemců, nenašla však jediného, který by se hodlal zúčastnit Staňkova konkurzu. Vlažně se k tomu zkraje srpna postavil i Ivan Morávek. "Můj zájem se výběrového řízení zúčastnit v tuto chvíli nemohu potvrdit ani vyvrátit. Odvíjet se bude mimo jiné od toho, kdo stane v čele ministerstva kultury," řekl.

Když se pak ministrem kultury stal Lubomír Zaorálek, výběrové řízení na šéfa Národní galerie zrušil s tím, že bylo nedostatečně připraveno. Minulý týden o situaci v Národní galerii za zavřenými dveřmi jednal sněmovní podvýbor pro kulturu vedený Martinem Baxou z ODS.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 4 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy