Hvězdy z Broadwaye si na chvíli odskočí na jih Čech

Red
26. 5. 2013 13:19
V Českém Krumlově vystoupí hvězdy z muzikálů na Broadwayi
Foto: Aktuálně.cz

Český Krumlov - Písně z klasických muzikálů i melodie z rockových oper. Program, se kterým vystoupili populární zpěváci z newyorské Broadwaye na pódiích po celém světě, představí v létě i v Českém Krumlově.

Sólisté LaKisha Jones, Rob Evan nebo Morgan James si ale pro české publikum přichystali i speciální skladby nebo nové aranže. Doprovodí je Moravská filharmonie Olomouc a taktovka Randalla Craiga Fleischera.

Zpívala odmala

Typická interpretka rhythm and blues a gospelové hudby LaKisha Jones byla ke zpěvu snad předurčená odmalička. Nejenže zpívala v kostelním sboru, ale hlavně vyrůstala v prostředí ovlivněném Arethou Franklin, Whitney Houston nebo Patti LaBelle. Vystudovala zpěv na univerzitě v Michiganu a její kariéru sólové zpěvačky jí pomohla pořádně nakopnout i populární soutěž The American Idol. V roce 2007 se totiž dostala mezi čtyři poslední finalistky a zapsala se tak do širokého povědomí Američanů.

Zpívá v muzikálu z produkce známé moderátorky Oprah Winfrey s názvem The Color Purple, kde se objevuje rovnou ve dvou rolích, které střídavě ztvárňuje. V jedné dokonce alternuje s populární zpěvačkou Chaka Khan.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Jeckyll a Hyde v jednom

Charismatický Rob Evan zavítá do Českého Krumlova podruhé a určitě i teď předvede jen to nejlepší ze svého repertoáru. Je téměř srostlý s oběma hlavními rolemi v muzikálu Jeckyll a Hyde, kde ztvárňoval obě hlavní postavy nepřetržitě celé tři roky.

Objel s nimi svět a například v jihokorejském Soulu se mu podařilo vyprodat hned šestnáct představení. Přitom vystudoval obor finančnictví a jako student byl i vynikajícím sportovcem.
 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Dlouhovlasá blondýnka s černošským hlasem

Multižánrová zpěvačka Morgan James, která vystupuje jak v nejslavnějších jazzových klubech v New Yorku, jako je třeba Birdland nebo Joe's Pap, tak i v Bernsteinově Mši v Carnegie Hall nebo v Kennedy Centeru ve Washingtonu.

Dlouhovlasá kráska zvládá jazz, rhythm and blues, gospely, ale i soul, který svět oslovil v 60. letech, a to v podání hlavně černošských hvězd.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Famózní dirigent Fleischer

Těmto třem hvězdám a Moravské filharmonii Olomouc bude v Krumlově velet ředitel několika symfonických orchestrů, dirigent Randall Craig Fleischer. Pod jeho taktovkou se rozeznívají tóny hudebníků z Youngstown Symphony, Hudson Valley Philharmonic nebo Anchorage Symphony.

Dirigování studoval u Seiji Ozawy, Riccarda Mutiho nebo Leonarda Bernsteina. Kritiky i publikum na sebe poprvé nejvíce upozornil už v roce 1990. Tehdy dirigoval Dvořákův violoncellový koncert se sólistou Mstislavem Rostropovičem, jednalo se o turné National Symphony Orchestra po Japonsku a Rusku. Tehdy se mu podařilo vést orchestr ve skutečném dialogu se sólistou, a to bylo to, co na jeho umění kritici ocenili nejvíc.

Foto: Aktuálně.cz

Je ověnčen řadou ocenění a působí na všech kontinentech: diriguje Hongkongskou filharmonii, filharmonii z Los Angeles i symfonický orchestr ze San Francisca. Dostal medaili i od papeže Jana Pavla II. Dirigoval totiž soukromý koncert věnovaný jen jemu. Jako jediný americký umělec je držitelem ceny magazínu Newsweek s názvem Parent's Choice Award.

Jako skladatel se zapsal hlavně jako představitel syntézy symfonické hudby s rockem a world music, propaguje novou hudbu a řídí světové premiéry mnoha děl současných skladatelů, je spoluautor mnoha instruktivních děl pro děti a připravuje i výchovné orchestrální programy.

New York a Olomouc na jednom pódiu

Broadwayské hvězdy doprovodí jeden z nejstarších symfonických orchestrů v Evropě - Moravská filharmonie Olomouc. Za více než padesát let fungování si vytvořila mimořádně rozsáhlý a hlavně rozmanitý repertoár, věnuje se velkým tvůrcům světové hudby 19. a 20. století, ale i klasikům české tvorby.

Propaguje soudobou českou i světovou kulturu, o čemž svědčí hlavně premiéry více než dvou set padesáti novinek. Všichni společně vystoupí v sobotu 10. srpna od půl deváté večer v Pivovarské zahradě. Vstupenky stojí od 170 do 1190 korun.

Čtěte také
Krásné město a skvělá hudba? Festival v Českém Krumlově

Neodolatelná Elina Garanča zahájí festival v Krumlově

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy