První hvězdou Colours jsou Twenty One Pilots. Přivezou světelně sladěnou show

Kultura Kultura
3. 12. 2019 11:13
Americká kapela Twenty One Pilots s každým českým vystoupením oslovuje více lidí. Po koncertu v komorním pražském Lucerna Music Baru v roce 2016 a letošní vyprodané O2 areně bude příští rok jednou z hvězd festivalu Colours of Ostrava. V úterý o tom informovali pořadatelé.
Twenty One Pilots přijedou do Česka potřetí.
Twenty One Pilots přijedou do Česka potřetí. | Foto: Colours of Ostrava

Duo ze státu Ohio vzniklo před deseti lety, tvoří jej zpěvák a multiinstrumentalista Tyler Joseph s bubeníkem Joshem Dunem.

S nadžánrovou kombinací rocku, popu, hip hopu, punku či reggae Twenty One Pilots prorazili na stadiony po vydání čtvrtého alba Blurryface z roku 2015, v hitparádách uspěl také jejich singl Heathens z filmu Sebevražedný oddíl.

"Jejich euforické koncerty představují naprostý zážitek. Během nich si vystačí jen sami dva, podpoření dokonale vizuálně a světelně sladěnou show, do které patří spousta převleků, efektních kostýmů, občas i hořící automobil a strhující energie, s jakou Josh bubnuje, dělá přemety a Tyler střídá jeden nástroj za druhým," popisuje ředitelka ostravských Colours Zlata Holušová.

Ta chce pozváním Twenty One Pilots mimo jiné dokázat kritikům, že se mýlí, když tvrdí, že v hudbě už nelze vymyslet nic nového.

"Vzpomeňte si na snad jakoukoliv světovou hudební cenu a je vysoce pravděpodobné, že ji Twenty One Pilots buď získali, nebo na ni byli alespoň nominováni," argumentuje Holušová.

O letošním koncertu Twenty One Pilots v pražské O2 areně napsal kritik Josef Vlček pro Aktálně.cz, že šlo o podívanou, v níž se hudba mísí s vizuálními prvky moderního divadla a kinematografie.

"Nechyběly převleky, přičemž důležitou roli hrál Josephův červený kulich, karnevalové brýle, bubeník svlečený do půl těla, nebo dnes už trochu ordinérní obleky kostlivců," popsal Vlček, podle nějž muzikanti navíc hráli přímo do kamer. "Přestávali být součástí dokumentu a stávali se něčím jako filmovými herci," vylíčil.

Skladba The Hype z desky Trench, zatím poslední nahrávky Twenty One Pilots. | Video: Atlantic Records

Devatenáctý ročník festivalu Colours of Ostrava se uskuteční ve dnech 15. až 18. července 2020 opět v industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic.

Program na 24 venkovních i krytých scénách nabídne přes 450 položek, kromě koncertů také diskuse mezinárodního fóra Meltingpot, divadla, workshopy, filmy či výtvarné instalace.

Zatím jsou v prodeji čtyřdenní vstupenky za cenu 2690 korun, ta však platí jen pro limitované množství 9000 kusů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy