Sony Music kvůli válce končí v Rusku, zavírá kanceláře a propouští zaměstnance

ČTK Kultura ČTK, Kultura
13. 9. 2022 9:00
Americké hudební vydavatelství Sony Music uzavírá ruskou pobočku a spolupráci s místními muzikanty přenechá jiné firmě. Rozhodlo se tak v době, kdy už více než půl roku trvá ruská agrese na Ukrajině. Z velkých hudebních korporací je Sony první, která trh zcela opouští.
Sony Music jako první velké hudební vydavatelství zavírá kanceláře a propouští zaměstnance v Rusku.
Sony Music jako první velké hudební vydavatelství zavírá kanceláře a propouští zaměstnance v Rusku. | Foto: Shutterstock

"Protože válka má nadále zničující humanitární dopad na Ukrajinu a sankce přitvrzují, nadále v Rusku nemůžeme působit," zdůvodnilo Sony Music.

Společnost hned v březnu, krátce po zahájení vojenského tažení, dočasně pozastavila činnost ruské pobočky. Nejenže v zemi přestala vydávat novou hudbu, další odnože Sony do ní přestaly dovážet televize, audio, počítačové konzole či hry nebo v Rusku uvádět nové filmy.

Arina Dmitrijevová, klavírista Denis Macujev a rektor moskevské konzervatoře Alexandr Sokolov v roce 2015.
Arina Dmitrijevová, klavírista Denis Macujev a rektor moskevské konzervatoře Alexandr Sokolov v roce 2015. | Foto: Vjačeslav Prokofjev / TASS / Profimedia

Podobný krok tehdy učinily také konkurenční vydavatelství Universal Music Group a Warner Music Group. Všechny tři firmy pozastavily investice, propagaci i výrobu, dál ale platily své zaměstnance a udržovaly si v Rusku kanceláře. Sony Music se teď stalo první, které kanceláře zavírá a pracovníky propouští, zdůrazňuje server Billboard.com. Podle něj o práci přišlo mezi 40 až 50 lidmi. Někteří měli smlouvy přímo se Sony, jiní s jí vlastněnou distribuční firmou nazvanou The Orchard.

Veškeré smlouvy Sony s místními hudebníky a kapelami teď přebere firma Ariny Dmitrijevové, která dříve vedla ruskou Sony Music, načež si založila vlastní společnost Kiss Koala. Na tu Sony převedlo své kontrakty a závazky 25. srpna, vyplývá z databáze Ruského federálního celního úřadu. Je možné, že Dmitrijevová teď zaměstná některé z těch, kdo dosud pracovali pro Sony, spekuluje Billboard.com.

Zahraničních umělců, jejichž tvorbu Sony distribuuje, se zpráva netýká. Sony Music, do jejíhož katalogu patří tvorba hvězd jako Adele, Michaela Jacksona, Harryho Stylese či Beyoncé, v zemi již půl roku nezveřejňovala novinky. Už dříve také požádala ruské streamovací služby, aby odstranily veškerý její obsah. Nová alba i singly jsou však navzdory přání americké firmy nadále dostupné na místních platformách.

Před zahájením invaze bylo Rusko třináctým největším hudebním trhem světa, vyplývá ze zatím poslední zprávy Mezinárodní federace hudebního průmyslu. Tamní trh poslední roky setrvale stoupal, v roce 2021 narostl meziročně o 58 procent v přepočtu na skoro osm miliard korun. "Ruský hudební trh před sebou nikdy neměl zářnější budoucnost než teď," uvedla ještě vloni Arina Dmitrijevová.

S ruskou invazí na Ukrajinu se však růst zřejmě nadobro zastavil. Stejně jako hudební vydavatelství svou činnost v zemi pozastavily streamovací služby jako Spotify a Deezer, platformy Amazon či Tiktok nebo celosvětově největší pořadatel koncertů Live Nation.

Zejména na streamovacích službách Rusové raději než zahraniční interprety poslouchali domácí tvorbu, ta někde tvořila až 90 procent segmentu, doplňuje web Musicbusinessworldwide.com.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy