Smashing Pumpkins se vracejí do Prahy

Kultura ČTK Kultura, ČTK
25. 11. 2011 7:01
Do Česka zavítají před zveřejněním nového alba

Praha - Do Prahy se po třech letech vrací slavná americká kapela Smashing Pumpkins. Rocková skupina známá častými změnami v sestavě zahraje v pátek 25. listopadu v Incheba Aréně. Předskokany budou Ringo Deathstarr.

Přijíždějí do České republiky před zveřejněním nového alba Oceania. Zpěvák a kytarista Billy Corgan, kytarista Jess Schroeder, bubeník Mike Byrne a baskytaristka Nicole Fiorentinová strávili rok 2011 natáčením desky, která je součástí projektu Teargarden by Kaleydoscope a na pultech se objeví začátkem roku 2012.

"Nové album se vrací zpět k původním divokým kořenům Smashing Pumpkins, jak je důvěrně známe. Je plné atmosféry, melodie a pořádného rocku," ohlašuje lídr kapely Corgan.

Smashing Pumpkins u nás naposledy zahráli v roce 2008 na pražském Výstavišti v rámci turné k albu Zeitgeist. Skupina na tomtéž místě poprvé vystoupila před českými posluchači v červenci 1997.

Corgan skupinu založil na sklonku 80. let v Chicagu. Debutové album nazvané Gish vydali The Smashing Pumpkins v roce 1991. Počátkem 90. let se na činnosti kapely podepsaly vzájemné nevraživosti mezi jednotlivými členy, problémy s drogami i Corganovy deprese.

Přesto se souboru podařilo vydat posluchači i kritikou ceněné album Siamese Dream. Následovala deska Pisces Iscariot, dvojalbum Mellon Collie and the Infinite Sadness a deska Adore. Skupina prodala miliony desek a získala dvě Grammy; poté se rozpadla a její členové se věnovali sólovým projektům.

Smashing Pumpkins se oficiálně rozešli v roce 2000, o šest let později se opět dali dohromady, aby navázali na úspěšnou kariéru. Corgan nové spoluhráče sháněl prostřednictvím novinových inzerátů.

Čtěte také:
Smashing Pumpkins vezou do Prahy 90. léta
Smashing Pumpkins nechtějí být pod víčkem
Dýňový džus pořád chutná, ale už nemá 100 %

 

Právě se děje

před 24 minutami

Smartwings budou v případě dohody se státem financovat všichni akcionáři

Do financování záchrany letecké skupiny Smartwings se po případné dohodě se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Ve čtvrtek se na tom dohodla valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok. Jeho podobu firma neuvedla, vychází ovšem ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy.

Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.

Skupina Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy