Smashing Pumpkins nechtějí být pod víčkem

tur
25. 3. 2008 23:40
Kapela žaluje svoje vydavatelství Virgin

Los Angeles - Vydavatelská firma Virgin Records ohrozila reputaci Smashing Pumpkins, protože se zachovala proti jejich umělecké integritě. Alespoň to stojí v žalobě, již kapela v pondělí podala u losangeleského vrchního soudu.

Jméno Smashing Pumpkins figurovalo v propagační kampani mezi interprety, jejichž hudba je ke stažení v rámci akce Pepsi Stuff; pořádá ji Pepsi Co. ve spolupráci s internetovým megastorem Amazon.com. Reklamní kampaň Pepsi, jež běží v různých obměnách od začátku devadesátých let, v nejnovější mutaci zahrnuje i model "stáhněte si písničku od našich interpretů za pět bodíků zpod víček naší limči."     

A mezi těmi interprety je i k  činnosti znovu probraná veličina rocku 90. let vedená zpěvákem Billy Corganem, která před nedávnem koncertovala i v Praze. Kapela na to v žalobě reaguje, že "tvrdě pracovali téměř dvě dekády, aby posbírali nezanedbatelnou důvěru veřejnosti, již Virgin svým krokem vydala zcela všanc."

Smashing Pumpkins v Praze
Smashing Pumpkins v Praze | Foto: Live Nation

Firma Virgin podle kapely neměla právo použít jejich jméno ani hudbu k propagaci jiné činnosti. Společnost sice vydává alba někdejší chicagské čtveřice více než 17 let; ovšem jediné aktivní ujednání mezi oběmi stranami je prý smlouva zaručující Virginu prodej skladeb v digitální podobě. To jí prý  nedává právo využívat je k prodeji jakýchkoli dalších produktů. 

Členové kapely dodali, že takovou kontrolu nad svým dílem by Virgin ani žádné jiné gramofirmě neposkytli.  Kromě stažení z inkriminované kampaně vyžadují vyplacení zisku, který z toho Virginu vznikl, plus soudní zákaz budoucího volného nakládání se jménem a hudbou Smashing Pumpkins.

Čtěte také:
Dýňový džus pořád chutná, ale už nemá 100 %
Xiu Xiu: Chlastání, zvracení a pláč jsou moje nápady

Nedávný případ zneužití jména a nezávislosti hudebníků končící soudním sporem vzešel z listopadové přílohy Indie Rock Universe časopisu Rolling Stone.Tehdy kapely Xiu Xiu a Fucked Up jako téměř jediné reagovaly žalobou na koncern R. J. Reynolds Tobacco Company a Wenner Media (vydavatel časopisu Rolling Stone).

Komerční příloha pojednaná jako redakční materiál uváděla desítky kapel do grafické souvislosti s značkou Camel, aniž by byla kterákoli z uvedených kapel informována nebo požádána o svolení. 

 

Právě se děje

před 12 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy