Serj Tankian předvede v Praze Harakiri složené na iPadu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
19. 7. 2012 15:39
Harakiri je třetím sólovým projektem zakladatele System Of A Down
Foto: Profimedia.cz

Praha - Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista Serj Tankian, známý ze svého působení ve skupině System Of A Down, vystoupí 24. října v pražské Lucerně. Tuzemskému publiku nabídne písně z nového alba Harakiri, které vyšlo na začátku července.

Album Harakiri je třetím Tankianovým sólovým počinem, které si stejně jako předchozí nahrávky Elect the Dead z roku 2007 a předloňské Imperfect Harmonies produkoval sám. Umělec, pocházející z arménské rodiny, narozený v Libanonu a vyrůstající v Los Angeles, zvolil podle svých slov trochu jiný přístup i způsob skládání. "Používal jsem Apple iPad jako nástroj na skládání. Nový způsob přináší nečekané výsledky," uvedl Tankian.

Celosvětové turné i sbírka poezie

Na desce hrají jeho spoluhráči z doprovodné kapely The F.C.C. - Dan Monti na kytaru, Mario Pagliarulo na basovou kytaru a Troy Zeigler na bicí. Většina alba Harakiri vznikla v roce 2011, který Tankian popisuje jako "nejnáročnější a nejproduktivnější rok svého celého života". V lednu měl v Bostonu premiéru muzikál Prometheus Bound, ke kterému složil veškerou hudbu, v témže roce vyšla jeho druhá sbírka poezie Glaring Through Oblivion. Byl na turné se System of a Down ve třech světadílech, vystoupil s Opera Orchestra v Jerevanu v Arménii a poprvé v Libanonu s Libanonským národním symfonických orchestrem.

Serj Tankian v Ostravě zahrál hodinu
Serj Tankian v Ostravě zahrál hodinu | Foto: Aktuálně.cz, Jean Camilleri

Po návratu do USA dokončil skládání čtyř alb - jazzové desky, elektronické desky, na které se podílel jeho přítel Jimmy Urine z kapely Mindless Self Indulgence, klasické symfonie nazvané Orca a své nové rockové desky Harakiri.

"Ta deska se naprosto liší od všeho, co jsem kdy natočil. Je to mnohem větší jízda a víc punk s vlivy gotické hudby a elektroniky osmdesátých let, dynamicky to sahá od těžkého rocku k velkým melodickým písničkám. Textově se album dotýká osobních, politických a filozofických témat. Je tam duchovno, humor a láska," sdělil Tankian, který se v České republice jako sólista představil v roce 2010 na koncertu na pražském Výstavišti, kde ho doprovodil Český národní symfonický orchestr (ČNSO) vedený Janem Chalupeckým.

Názory a činy

Tankian je ale proslulý i tím, že nechodí daleko pro ostrá slova: jeho kritické postoje k politice Spojených států a obyčejům konzumní společnosti nejsou žádným tajemstvím. Na rozdíl od řady křiklounů z  branže ale proměňuje své názory v reálné činy. Spolu s kytaristou Rage Against the Machine a Audioslave Tomem Morellem založil neziskovou organizaci Axis of Justice, která si do vývěsního štítu vepsala boj za lidská práva a ekonomickou spravedlnost.

Foto: wikipedia.org

Uskupení na svých stránkách odkazuje také na různé protestní akce, například proti údajné necitlivé politice fast-foodové společnosti Burger King vůči farmářům.

Založil i label Serjical Records, u něhož mohou vydávat nadějné kapely, které by jinak mainstreamové hlídky snadno rozpoznaly a zneškodnily.

Tankianův antimilitarismus a obrana spravedlnosti mají zřejmý původ. Narodil se v Libanonu arménským rodičům a ještě jako malý chlapec opouštěl zemi kvůli zuřící občanské válce. Jeho novým domovem se staly Spojené státy. Vystudoval marketing a pracoval v softwarové společnosti. Pak ale zvítězila hudba - stále víc času věnoval kapele, kterou založil s dalšími třemi kamarády z arménské komunity, později nazvanou System of a Down.

Vstupenky za 900 korun plus poplatky budou k zakoupení od 19. července exklusivně na stránkách www.serjtankian.com, od 20. července pak v sítích Ticketpro a Ticketportal.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy