Mimořádná zpráva

Serj Tankian předvede v Praze Harakiri složené na iPadu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
19. 7. 2012 15:39
Harakiri je třetím sólovým projektem zakladatele System Of A Down
Foto: Profimedia.cz

Praha - Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista Serj Tankian, známý ze svého působení ve skupině System Of A Down, vystoupí 24. října v pražské Lucerně. Tuzemskému publiku nabídne písně z nového alba Harakiri, které vyšlo na začátku července.

Album Harakiri je třetím Tankianovým sólovým počinem, které si stejně jako předchozí nahrávky Elect the Dead z roku 2007 a předloňské Imperfect Harmonies produkoval sám. Umělec, pocházející z arménské rodiny, narozený v Libanonu a vyrůstající v Los Angeles, zvolil podle svých slov trochu jiný přístup i způsob skládání. "Používal jsem Apple iPad jako nástroj na skládání. Nový způsob přináší nečekané výsledky," uvedl Tankian.

Celosvětové turné i sbírka poezie

Na desce hrají jeho spoluhráči z doprovodné kapely The F.C.C. - Dan Monti na kytaru, Mario Pagliarulo na basovou kytaru a Troy Zeigler na bicí. Většina alba Harakiri vznikla v roce 2011, který Tankian popisuje jako "nejnáročnější a nejproduktivnější rok svého celého života". V lednu měl v Bostonu premiéru muzikál Prometheus Bound, ke kterému složil veškerou hudbu, v témže roce vyšla jeho druhá sbírka poezie Glaring Through Oblivion. Byl na turné se System of a Down ve třech světadílech, vystoupil s Opera Orchestra v Jerevanu v Arménii a poprvé v Libanonu s Libanonským národním symfonických orchestrem.

Serj Tankian v Ostravě zahrál hodinu
Serj Tankian v Ostravě zahrál hodinu | Foto: Aktuálně.cz, Jean Camilleri

Po návratu do USA dokončil skládání čtyř alb - jazzové desky, elektronické desky, na které se podílel jeho přítel Jimmy Urine z kapely Mindless Self Indulgence, klasické symfonie nazvané Orca a své nové rockové desky Harakiri.

"Ta deska se naprosto liší od všeho, co jsem kdy natočil. Je to mnohem větší jízda a víc punk s vlivy gotické hudby a elektroniky osmdesátých let, dynamicky to sahá od těžkého rocku k velkým melodickým písničkám. Textově se album dotýká osobních, politických a filozofických témat. Je tam duchovno, humor a láska," sdělil Tankian, který se v České republice jako sólista představil v roce 2010 na koncertu na pražském Výstavišti, kde ho doprovodil Český národní symfonický orchestr (ČNSO) vedený Janem Chalupeckým.

Názory a činy

Tankian je ale proslulý i tím, že nechodí daleko pro ostrá slova: jeho kritické postoje k politice Spojených států a obyčejům konzumní společnosti nejsou žádným tajemstvím. Na rozdíl od řady křiklounů z  branže ale proměňuje své názory v reálné činy. Spolu s kytaristou Rage Against the Machine a Audioslave Tomem Morellem založil neziskovou organizaci Axis of Justice, která si do vývěsního štítu vepsala boj za lidská práva a ekonomickou spravedlnost.

Foto: wikipedia.org

Uskupení na svých stránkách odkazuje také na různé protestní akce, například proti údajné necitlivé politice fast-foodové společnosti Burger King vůči farmářům.

Založil i label Serjical Records, u něhož mohou vydávat nadějné kapely, které by jinak mainstreamové hlídky snadno rozpoznaly a zneškodnily.

Tankianův antimilitarismus a obrana spravedlnosti mají zřejmý původ. Narodil se v Libanonu arménským rodičům a ještě jako malý chlapec opouštěl zemi kvůli zuřící občanské válce. Jeho novým domovem se staly Spojené státy. Vystudoval marketing a pracoval v softwarové společnosti. Pak ale zvítězila hudba - stále víc času věnoval kapele, kterou založil s dalšími třemi kamarády z arménské komunity, později nazvanou System of a Down.

Vstupenky za 900 korun plus poplatky budou k zakoupení od 19. července exklusivně na stránkách www.serjtankian.com, od 20. července pak v sítích Ticketpro a Ticketportal.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 47 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 1 hodinou

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy