Serj Tankian v Ostravě vyzve spravedlnost

Michal Pavec
4. 6. 2008 16:00
Frontman System of a Down přiváží sólový projekt
Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles - Tvůrčí svobodu a čirou hudební radost si ke čtyřicátinám nadělil Serj Tankian, činorodý  frontman kapely System of a Down.

Sólový debut Elect the Dead převázal pestrou zvukovou stuhou a gratulovat přišli posluchači i kritici. Přesvědčit se o tom mohou i návštěvníci ostravské ČEZ arény, kde Tankian ve čtvrtek vystoupí.

Dostat k nám System of a Down se několik posledních let marně pokoušeli producenti i organizátoři festivalů; naposledy v roce 1997 předskakovali Slayer v Praze.

Ale tentokrát si fanoušci mohou být jistí jednou věcí - z repertoáru kapely nezazní jediná písnička. Zato kromě téměř celé desky Elect the Dead  zazní i hity a covery vytvořenými speciálně pro právě probíhající turné.

Energie jako při debutu 

Byl to logický krok: System of a Down ohlásili pauzu, která může podle hudebníků trvat i několik let. Deklarují sice, že unikátní hardcoreová formace nekončí a po dvanácti společných letech oddychuje.

Na žádné stesky ale nedošlo, každý se okamžitě vrhnul na sólové aktivity. Nejrychleji právě Tankian, který se o zpěv a vůdčí pozici v kapele musel dělit s kytaristou Daronem Malakianem. Možná i proto si práci na vlastním projektu nemohl vynachválit.

"Bylo to osvobozující, protože všechna rozhodnutí záležela na mně," vyprávěl s nadšením zarytý vegetarián, politický aktivista a občasný básník. A jak řekl, tak udělal: všechny nástroje nahrál sám ve svém soukromém studiu v Los Angeles.

Foto: Aktuálně.cz

Uzavřel se před světem a soustředil se jen na novou desku. "Cítil jsem přesně tu samou energii jako při natáčení debutu System of a Down - ten samý smysl pro experiment; zas jsem se divil: Wow, já dělám tohle."

Velmi krátce po rozchodu s mateřskou kapelou tak našel energii a invenci dát dohromady desku, která nevybočuje z kriticko-politické linie SOAD, ale zároveň se dokáže upřímně hudebně radovat. Je krystalicky čistá a přímočará - a přitom plná "špinavých" myšlenek.
 
Tankian citlivě střídá hysterický ryk s procítěnými orientálními nápěvy. Přesně odtuší, kdy je třeba hudebně zaříznout politickou pilu do bolavého tématu a kdy ji vytáhnout, pohladit posluchače a říct mu, že spolu s nespravedlností a zneužitou mocí se po světě toulá i štěstí.

Nejsilnější stránkou arménského multiinstrumentalisty je ale schopnost složit s pomocí klavíru tvrdou kytarovou skladbu oproštěnou od metalových klišé, která  tenhle žánr pohříchu často provázejí.

Bojovník za svobodu

Tankian je ale proslulý i tím, že nechodí daleko pro ostrá slova: jeho kritické postoje k politice Spojených států a obyčejům konzumní společnosti nejsou žádným tajemstvím.

Z frontmana amerických System of a Dawn Serje Tankiana zářila dobrá nálada. Před nedávnem mu vyšel sólový debut Elect the Dead
Z frontmana amerických System of a Dawn Serje Tankiana zářila dobrá nálada. Před nedávnem mu vyšel sólový debut Elect the Dead | Foto: Michael Dalder, Reuters

Na rozdíl od řady křiklounů z  branže ale proměňuje své názory v reálné činy. Vyřídil si povolení k pobytu na Novém Zélandu a hledá si tam sídlo, kde chce zůstat, dokud neskončí vojenský konflikt v Iráku.

Spolu s kytaristou Audioslave Tomem Morellem založil neziskovou organizaci Axis of Justice, která si do vývěsního štítu vepsala boj za lidská práva a ekonomickou spravedlnost.

Uskupení na svých stránkách odkazuje také na různé protestní akce, například proti údajné necitlivé politice fast-foodové společnosti Burger King vůči farmářům.

Založil i label Serjical Records, u něhož mohou vydávat nadějné kapely, které by jinak mainstreamové hlídky snadno rozpoznaly a zneškodnily.

System of a Down si dali pauzu. Jak dlouhou sami netuší
System of a Down si dali pauzu. Jak dlouhou sami netuší | Foto: System Of A Down

Tankianův antimilitarismus a obrana spravedlnosti mají zřejmý původ. Narodil se v Libanonu arménským rodičům a ještě jako malý chlapec opouštěl zemi kvůli zuřící občanské válce.

Jeho novým domovem se staly Spojené státy. Vystudoval marketing a pracoval v softwarové společnosti. Pak ale zvítězila hudba - stále víc času věnoval kapele, kterou založil s dalšími třemi kamarády z arménské komunity, později nazvanou System of a Down.

Na právě probíhajícím turné k dílu Elect The Dead se ale "bojovník za pravdu" - jak sám sebe nazývá - musí obejít bez tradičních souputníků.

Serj Tankian - Feed Us

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy