Na cenách Brit Awards uspěla Dua Lipa, singl roku natočil Harry Styles

ČTK Reuters ČTK, Reuters
12. 5. 2021 2:54
Z udílení britských hudebních cen Brit Awards si zpěvačka Dua Lipa odnáší ocenění za album roku i pro nejlepší umělkyni. V kategorii zpěváků zvítězil londýnský raper J Hus. Skupinou roku se poprvé stalo čistě ženské uskupení Little Mix.
Sestřih zásadních momentů: Na cenách Brit Awards vystoupili Dua Lipa i Elton John | Video: Asociated Press
Nejlepší písní se stalo Watermelon Sugar od Harryho Stylese (na snímku). | Foto: ČTK/AP
Americká zpěvačka Taylor Swiftová jako první žena obdržela cenu pro globální ikonu. | Foto: ČTK/AP
Zpěváka řečeného Rag'n'Bone Man doprovodil pěvecký sbor zdravotníků. | Foto: ČTK/AP
V průběhu večera zazpívala také P!nk. | Foto: ČTK/AP
V londýnské O2 areně sedělo 4000 lidí bez rozestupů. | Foto: ČTK/AP
Britský zpěvák a skladatel Boy George. | Foto: ČTK/AP
Mezinárodní skupina roku: Haim. | Foto: ČTK/AP

Jak píše agentura Reuters, galavečeru v londýnské O2 areně s kapacitou 20 tisíc diváků se kvůli protipandemickým opatřením smělo zúčastnit 4000 lidí. Večer byl součástí pilotního projektu, kterým chce britská vláda otestovat bezpečnost hromadných akcí v době nemoci covid-19. Jednalo se po více než roce o první větší hudební akci, která se v Londýně konala uvnitř.

Hosté nemuseli mít roušky ani udržovat rozestupy, podmínkou účasti ale byl negativní test na koronavirus.

Přes polovinu diváků tvořili pracovníci z první linie jako zdravotníci a jejich přátelé nebo příbuzní, kteří vstupenky obdrželi jako poděkování za nasazení v době pandemie. Z hlediště koukali na dvě oddělená pódia - jedno pro moderátory a druhé pro účinkující. Nominovaní seděli u oddělených stolků. "Dnes večer se naše zraky upírají k slibnější budoucnosti," uvedl moderátor, komik Jack Whitehall. "Máme obecenstvo, máme hvězdy popu, jsme zpátky," dodal.

Pětadvacetiletá zpěvačka kosovského původu Dua Lipa získala ocenění pro nejlepší britské album za desku Future Nostalgia. Své vystoupení věnovala právě pracovníkům z první linie.

Nejlepší písní se stalo Watermelon Sugar od bývalého člena skupiny One Direction Harryho Stylese. V průběhu večera naživo kromě Duy Lipy vystoupily dvacetiletá britská písničkářka Arlo Parksová, která získala cenu pro objev roku, a teprve osmnáctiletá Američanka filipínského původu Olivia Rodrigová. Její debutový singl Drivers License z letošního ledna patří k největším popovým hitům sezony.

Tradičně získali Brit Awards také zahraniční umělci. Nejlepším zpěvákem odjinud než z Británie se stal Kanaďan The Weeknd, který se připojil skrze video. Cenu pro nejlepší zahraniční zpěvačku získala Američanka Billie Eilish, mezinárodní kapelou roku se stalo dívčí trio Haim.

Americká zpěvačka Taylor Swiftová jako první žena obdržela cenu pro globální ikonu. Mezi jejíž držitele dosud patřili jen Britové Elton John, David Bowie a Robbie Williams.

Organizátoři letos výhercům udělili hned dvě sošky, čímž chtějí navázat na vlídnost a solidaritu, jakou někteří lidé projevili při pandemii. Pořadatelé vyzvali umělce, aby druhou cenu s někým sdíleli.

Brit Awards organizuje profesní sdružení British Phonographic Industry, ceny jsou udělovány od roku 1977. Většinu vítězů vybírá více než tisícovka členů spolku, mezi nimiž jsou zástupci nahrávacích společností, tisku, obchodníků s hudebninami, producentů, diskžokejů a sponzorů.

Skladba Physical z alba Future Nostalgia od Duy Lipy. | Video: Warner Records
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy