Muse jsou nejlepší naživo. A taky sexy

Pavel Turek, tur
26. 2. 2009 11:05
Britský hudební týdeník NME rozdal výroční ceny
Muse
Muse | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Nejlepší britskou kapelou se v tradici ostrovní hrdosti sice stali Oasis, kteří získali rekordních sedm nominací, ovšem nejúspěšnějším interpretem na letošních cenách hudebního týdeníku byli Muse. Trio z Devonu získalo od čtenářů časopisu NME tři ceny - a to i přesto, že v roce 2008 nevydali řadové album, pouze živák HAARP.

Záznam dvou koncertů pořádaných na stadionu ve Wembley v červnu 2007 přinesl Muse opět cenu nejlepší koncertní kapely, zároveň měl loni nejlepší obal a zpěvák Matt Bellamy zvítězil v uvolněnější kategorii Nejvíc sexy muž.

Nejlepší zahraniční kapelou se stejně jako loni stali The Killers a nejlepší album natočili Kings Of Leon - aby anketa učinila zadost v Británii nejmilovanějším americkým kapelám a dala za pravdu i před týdnem uděleným Brit Awards. Mimoto ale zabodovali i brooklynští MGMT, kteří se stali objevem a natočili skladbu roku.

Absolutní vítězka Duffy proměnila tři ze čtyř nominací: Kromě ocenění za nejlepší britské album se stala i nejlepší zpěvačkou a objevem roku
Absolutní vítězka Duffy proměnila tři ze čtyř nominací: Kromě ocenění za nejlepší britské album se stala i nejlepší zpěvačkou a objevem roku | Foto: Reuters
Čtěte také:
Královnou Brit Awards se stala Duffy
Arctic Monkeys jsou trojitě vyfakovaní cenami NME

Bilanční cenu Godlike Genius získali po 33 letech existence The Cure. Robert Smith si ji převzal z rukou režiséra Tima Burtona, což se dá označit jako souboj účesů.  The Cure následně odehráli půlhodinový set a ve čtvrtek vystoupí spolu s Franz Ferdinand, White Lies a Crystal Castles v londýnské O2 Areně.

Tento koncert měl být původně přenášen do kinosálů po celém světě (včetně pražského Aera), ovšem nakonec z projektu kvůli neshodám s vydavatelskou firmou sešlo.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Loňští nejúspěšnější Artcic Monkeys zasáhli pouze do kategorie nejlepší DVD. Videoklip roku natočil režisér Richard Ayoade pro The Last Shadow Puppets. Shodou okolností v něm hraje i modelka a moderátorka Alexa Chung, která získala cenu nejlépe oblékané osobnosti.

V tom tkví možná největší vypovídací hodnota NME Awards: dokáží propojit předvídatelné a striktně hudební kategorie s těmi povrchně frivolními, čímž v mnohem větší míře vypovídají o scéně a náladách publika než prostou statistikou alb a kapel roku.

MGMT
MGMT | Foto: Sony Music

Dojem z uplynulého roku dotváří i to, že „špatňákem" roku se už pošesté v řadě stal George W. Bush, hrdinou Barack Obama, nejhorší kapelou Jonas Brothers, nejlepším sitcomem The Mighty Boosh, internetovou stránkou YouTube, nejhůř se obléká Amy Winehouse a nejvíc sexy ženou je Hayley Williams z kapely Paramore.

Během slavnostního večera v O2 Academy Brixton, kde vítězové děkovali za sošky ve tvaru ruky se vztyčeným prostředníkem, vystoupilo duo letos znovu reformovaných Blur, Damon Albarn a Graham Coxon.  Ti dva se na jednom pódiu sešli poprvé od roku 2000 a zahráli skladbu This Is Low z úspěšného alba Parklife. O Blur se ostatně spekuluje jako o možných headlinerech festivalu Glastonbury.

Časopis NME (New Musical Express) nejvlivnější britské hudební periodikum uděluje své ceny už od svého založení v roce 1953. V posledních letech se je snaží propagovat jako alternativu vůči mainstreamovým Brit Awards, přesto jsou vítězové až příliš často zaměnitelní a podivuhodně shodní.  

 

Právě se děje

před 16 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 21 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy