Muse jsou nejlepší naživo. A taky sexy

Pavel Turek, tur
26. 2. 2009 11:05
Britský hudební týdeník NME rozdal výroční ceny
Muse
Muse | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Nejlepší britskou kapelou se v tradici ostrovní hrdosti sice stali Oasis, kteří získali rekordních sedm nominací, ovšem nejúspěšnějším interpretem na letošních cenách hudebního týdeníku byli Muse. Trio z Devonu získalo od čtenářů časopisu NME tři ceny - a to i přesto, že v roce 2008 nevydali řadové album, pouze živák HAARP.

Záznam dvou koncertů pořádaných na stadionu ve Wembley v červnu 2007 přinesl Muse opět cenu nejlepší koncertní kapely, zároveň měl loni nejlepší obal a zpěvák Matt Bellamy zvítězil v uvolněnější kategorii Nejvíc sexy muž.

Nejlepší zahraniční kapelou se stejně jako loni stali The Killers a nejlepší album natočili Kings Of Leon - aby anketa učinila zadost v Británii nejmilovanějším americkým kapelám a dala za pravdu i před týdnem uděleným Brit Awards. Mimoto ale zabodovali i brooklynští MGMT, kteří se stali objevem a natočili skladbu roku.

Absolutní vítězka Duffy proměnila tři ze čtyř nominací: Kromě ocenění za nejlepší britské album se stala i nejlepší zpěvačkou a objevem roku
Absolutní vítězka Duffy proměnila tři ze čtyř nominací: Kromě ocenění za nejlepší britské album se stala i nejlepší zpěvačkou a objevem roku | Foto: Reuters
Čtěte také:
Královnou Brit Awards se stala Duffy
Arctic Monkeys jsou trojitě vyfakovaní cenami NME

Bilanční cenu Godlike Genius získali po 33 letech existence The Cure. Robert Smith si ji převzal z rukou režiséra Tima Burtona, což se dá označit jako souboj účesů.  The Cure následně odehráli půlhodinový set a ve čtvrtek vystoupí spolu s Franz Ferdinand, White Lies a Crystal Castles v londýnské O2 Areně.

Tento koncert měl být původně přenášen do kinosálů po celém světě (včetně pražského Aera), ovšem nakonec z projektu kvůli neshodám s vydavatelskou firmou sešlo.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Loňští nejúspěšnější Artcic Monkeys zasáhli pouze do kategorie nejlepší DVD. Videoklip roku natočil režisér Richard Ayoade pro The Last Shadow Puppets. Shodou okolností v něm hraje i modelka a moderátorka Alexa Chung, která získala cenu nejlépe oblékané osobnosti.

V tom tkví možná největší vypovídací hodnota NME Awards: dokáží propojit předvídatelné a striktně hudební kategorie s těmi povrchně frivolními, čímž v mnohem větší míře vypovídají o scéně a náladách publika než prostou statistikou alb a kapel roku.

MGMT
MGMT | Foto: Sony Music

Dojem z uplynulého roku dotváří i to, že „špatňákem" roku se už pošesté v řadě stal George W. Bush, hrdinou Barack Obama, nejhorší kapelou Jonas Brothers, nejlepším sitcomem The Mighty Boosh, internetovou stránkou YouTube, nejhůř se obléká Amy Winehouse a nejvíc sexy ženou je Hayley Williams z kapely Paramore.

Během slavnostního večera v O2 Academy Brixton, kde vítězové děkovali za sošky ve tvaru ruky se vztyčeným prostředníkem, vystoupilo duo letos znovu reformovaných Blur, Damon Albarn a Graham Coxon.  Ti dva se na jednom pódiu sešli poprvé od roku 2000 a zahráli skladbu This Is Low z úspěšného alba Parklife. O Blur se ostatně spekuluje jako o možných headlinerech festivalu Glastonbury.

Časopis NME (New Musical Express) nejvlivnější britské hudební periodikum uděluje své ceny už od svého založení v roce 1953. V posledních letech se je snaží propagovat jako alternativu vůči mainstreamovým Brit Awards, přesto jsou vítězové až příliš často zaměnitelní a podivuhodně shodní.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy