Recenze: Drzý, sošný, pořád skvělý. Liam Gallagher v Praze zpíval hity Oasis

Máte pěkné město, starejte se o něj, vzkázal Pražanům Liam Gallagher.
Koncert Liama Gallaghera.
Foto: Lukáš Bíba
Daniel Konrád Daniel Konrád
22. 6. 2019 19:30
Liam Gallagher není žádný showman. Někdejší zpěvák britské kapely Oasis po většinu koncertu drží sošnou pózu, s rukou v levé kapse a hlavou skloněnou pod mikrofonem.

V černých brýlích a typické, ke krku zapnuté šusťákové bundě stojí na místě. Nepohybuje se po pódiu, neudržuje kontakt s fanoušky. Maximálně občas vezme tamburínu nebo rumba koule, otře si zátylek ručníkem, který pak vztekle odhodí. Přesto z něj sálá charisma, jež s přibývajícími roky nemizí.

Liam Gallagher v Praze.
Liam Gallagher v Praze. | Foto: Lukáš Bíba

Včera se o tom přesvědčili návštěvníci festivalu Metronome, opět se odehrávajícího na pražském Výstavišti. Pro svůj čtvrtý ročník našel opravdu hvězdu: včerejší set Liam Gallagher zopakuje příští sobotu na hlavním pódiu anglického Glastonbury a za měsíc na slovenském festivalu Pohoda.

Letos šestačtyřicetiletý Angličan proslul v 90. letech minulého století jako zpěvák manchesterské kapely Oasis, která debutovala roku 1994 a takřka okamžitě se stala senzací, jakou ostrovní scéna nepamatovala od časů Beatles.

Britský tisk pro tu hudbu později vymyslel škatulku britpop, značící vlnu kapel, jež se vracely k rockovým kořenům a elektrickým kytarám.

Přímočaré písně pro všední den v Oasis psal kytarista Noel Gallagher a bratr Liam je zpíval. Tak je zažili i Pražané v listopadu 1997, kdy Oasis zhruba ze dvou třetin zaplnili Sportovní halu. A dokonce tu zažili malé drama, když se jich redaktorka televize Prima zeptala, zda jsou "opravdu takoví idioti, jak se říká". Byl z toho humbuk a jedna zrušená večeře.

Dnes, deset let po rozpadu Oasis, je vše zapomenuto. Do Česka už se bratři vrací každý po své ose: Noel Gallagher, jenž měl slibnější start sólové dráhy, vloni vyprodal velký sál Lucerny.

Koncert Liama Gallaghera.
Koncert Liama Gallaghera. | Foto: Lukáš Bíba

Liam se několik let hledal s kapelou Beady Eye, tu ale nakonec rozpustil, předloni publikoval výtečnou debutovou sólovou nahrávku, aktuálně je hvězdou dokumentárního filmu a v září vydá další album.

Návštěvníci Metronomu tuto zvýšenou aktivitu ocenili skandováním "Liam, Liam!". A když jmenovaný začal zpívat jeden hit Oasis za druhým, část kotle se přidala.

Žádný div, u těch songů leckdo dospíval. Třeba u poživačné písně Cigarettes & Alcohol, přímočaře dosvědčující, že když je člověk mladý, stačí mu cigareta, pivo a všechno ostatní může jít k čertu. Sloky jako "stojí za to se trápit hledáním práce / když není nic, kvůli čemu by mělo smysl pracovat" zjevně rezonují dodnes.

Hit Oasis jménem Cigarettes & Alcohol zahrál Liam Gallagher vloni před kamerou. | Video: NME

Nebo Roll With It, skladba, která v polovině 90. let odstartovala mediálně vděčnou roztržku mezi Oasis a jejich konkurenty Blur, jež přerostla v širší společenskou polemiku mezi lidmi lépe zajištěnými a těmi, kdo si živobytí musí oddřít.

"Musíš říkat, co chceš říct / Nikdy nestůj stranou / Nenech si nic upřít," zpíval také včera Liam Gallagher o tom, jak se člověk v jisté fázi života musí narovnat a trvat na svém.

Před dvaceti lety to byla generační záležitost. V Praze ji Gallagher včera trochu shodil sarkastickou poznámkou, že jde o "nejstrašnější věc, která v britské hitparádě dosáhla na druhé místo". Vtip se mu vzápětí vrátil: Gallagher zapomněl sloku a musel začít nanovo.

Byl to jediný kiks jinak bezproblémového večera. Prostor v něm dostala i Gallagherova sólová tvorba: pět skladeb z předloňského alba As You Were zatím nestárne. Dokonce zazněl i nový singl Shockwave, zveřejněný před několika dny a postavený na vděčně se opakujících čtyřech akordech s trochu lennonovským refrénem.

Skladba Shockwave, jak ji Liam Gallagher včera zpíval v Praze. | Video: Katya Golightly

Navzdory avizované show Gallagher odehrál obyčejný koncert bez efektů. Na varhanách se skvěl nápis připomínající, že klub z jeho rodného města Manchester City FC minulý měsíc obhájil mistrovský titul v anglické lize, úvod obstarala videoprojekce, vše ostatní ale bylo o muzice. S důrazem na skladby Oasis, kterých zaznělo deset, včetně libůstek jako koncertně dlouho opomíjené Columbie.

Největší hit, Wonderwall, přišel na konec, věrný původnímu aranžmá, v němž akustická kytara hraje mnohoznačné akordy se zadrženou kvartou.

Gallagher občas utrousil něco jako "máte pěkné město, starejte se o něj", tu a tam kohosi okřikl, sympatický byl asi málokomu, zato na zpěv se soustředil chvalitebně.

Přestože má omezený rozsah, udržuje si jedinečný výraz. Falzet skoro nepoužívá, zato opečovává charismatický, nosový hlas, který s postupem let příjemně zhrubl. Včera ho měl plně pod kontrolou, pěkně na pomezí mezi zpěvem a křikem, s typicky přidrzlým pouličním přízvukem. Pořád je to originál.

Liam Gallagher v Praze.
Liam Gallagher v Praze. | Foto: Lukáš Bíba

Škoda, že alespoň na jednu skladbu Gallagher nevzal do ruky kytaru - při tom, v jaké póze je zvyklý se sklánět pod mikrofonem, často s rukama napřaženýma podél těla, by mu to asi nebylo příjemné.

Naštěstí ho v Praze doprovázela výtečná kapela se dvěma kytaristy: Jayem Mehlerem, jenž působil už ve zpěvákově předešlé formaci Beady Eye, a Mikem Moorem, volícím podobnou kombinaci kytar, efektů a zesilovačů, jaké v Oasis používal Noel Gallagher.

Kytaristi se drželi zpátky, neupozorňovali na sebe, nesólovali. Hráli přesně, spolehlivě a bývali by si zasloužili, aby je Gallagher představil. Stejně jako baskytaristu Drewa McConnella, který píseň Universal Gleam zahrál na akustickou kytaru, bubeníka Dana McDougalla a varhaníka Christiana Maddena.

Koncert Liama Gallaghera.
Koncert Liama Gallaghera. | Foto: Lukáš Bíba

Nečekané ozvláštnění představovalo, když k muzikantům na pár skladeb přisedla hráčka na elektrické violoncello Liz Hanksová. V Gallagherových sestavách tento nástroj dřív nefiguroval - sice se objevuje v klipu k hitu Wonderwall, tam byl ale violoncellový part ve skutečnosti simulován na klávesový nástroj mellotron, v populární hudbě používaný už od dob Beatles.

Ti pro Liama Gallaghera, soudě dle jeho nových skladeb, dál zůstávají vzorem. Jiné si posluchač mohl domyslet: z písní The Stone Roses, které před včerejším koncertem vyhrávaly z reproduktorů, nebo kompozice Oasis nazvané Cigarettes & Alcohol, která dodnes používá rokenrolový riff ukradený z Bang a Gong, hitu britské rockové kapely T. Rex ze začátku 70. let.

Liam Gallagher

Metronome Festival, Výstaviště, Praha, 21. června

Šestnáct písní vybraných pro Prahu znělo podobně, uceleně. Svižně uběhly a vzbudily přiměřené nadšení.

Gallagher to utnul po 75 minutách, o čtvrthodinu dřív, než slíbil. "Fajn. A už jděte do p*dele. Mějte se, čus," rozloučil se s typickou drzostí, ukázal prostředníček a byl fuč. Glastonbury čeká.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, přístup ruským a čínským firmám znemožní Senát

Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon lex Dukovany. Podle dohody s vládou k němu Senát připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Novinářům to v úterý ve sněmovně řekl místopředseda STAN Petr Gazdík.

Třetí čtení návrhu bylo ve sněmovně zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku proti ruským a čínským firmám. Gazdík v úterý uvedl, že opoziční strany se shodly s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) na tom, že záruky do předpisu doplní Senát.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy