Komunitní guru Nohavica natáčí DVD v Lucerně

Kultura Kultura, Red Kul
14. 4. 2009 14:00
Záznam z vyprodaných koncertů vyjde 7. června
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Úterkem startuje série tří večerů, jež si v pražské Lucerně rezervoval Jaromír Nohavica. Už dlouho dopředu vyprodané koncerty jsou zatím jeho jediná letošní vystoupení.

Poslouží jako základ k natočení zpěvákova dalšího živého DVD i jako další důkaz, že písničkář sice starosvětsky a off-lineově zpívá Bodáme koně do slabin, ať rozběhnou se v trysku - ale co se týče prodejních strategií a kontaktu s fanoušky, může se směle měřit s mainstreamovými i alternativními hvězdami ze zahraničí.

Od těch prvních si bere poučení, že peníze se dnes vydělávají na exkluzivních koncertech. Od těch druhých zase způsob, jak navázat se svým publikem "osobnější" vztah pomocí internetu a podporovat ho v tom, co by si dnes přál každý interpret: že jeho nahrávka je víc než pouhé zboží. 

Inspirace skoro od Kryštofa

Po třech letech od vzniku koncertního alba a videozáznamu Doma, které nahrál v hale Karolína a věnoval Ostravě, nachystal podobný koncept i pro Prahu. Ta si už sice zdrama vysloužila digitální Pražskou pálenou, ale nyní dojde na klasický (a zpoplatněný) nosič. 

 

Foto: Tono Stano
Čtěte také:
Lidé chtějí Nohavicu. Ikarus si doletěl pro Desku roku
Nohavicův Ikarus jezdí jednosměrnou regionální linku
Nohavica natočí na koncertech CD a sám si ho prodá

Výsledek, jehož součástí bude jak DVD, tak CD, se na trhu objeví 7. června. Nohavica jako kdyby se skoro inspiroval u kapely Kryštof, která záznam svého koncertu ve Státní opeře vydala v týdenním horizontu po odehrání.

Ta okamžitost v mnohém vyhovuje komunitnímu ladění, které se Nohavica snaží kolem své hudby vytvořit.  Stačí - jako v případě pražského koncertu - napsat na plakát Jarek, a je jasno. Někdejší autentickou folkovou pospolitost dokázal Nohavica převést i na internet.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zdrženlivost, s jakou komunikuje s médii, nahradil vlastní aktivitou a přímým vztahem se svým publikem. Poslední řadové album Ikarus, jež bude tvořit páteř aktuálních koncertů, si už vydal sám - stejně jako předtím živák Doma.

Nehledě na on-line přenosy a dvě čistá mp3 alba, která poskytuje na svých propracovaných internetových stránkách ke stažení. Má dostatek příznivců na to, aby se mohl odříznout od klasických distribučních kanálů, a ví, že ve výsledku ani na hudbě zdarma neprodělá.

Jarek nám, my Jarkovi

Publikum se pak cítí zavázanější a ochotnější koupit si i ty jeho nahrávky, které zdarma nejsou. Je to fér. Jednou dal Jarek něco jim, podruhé zase oni jemu; i  proto jsou zdrženlivější k vypalování. Navíc se Nohavica dlouhodobě těší aureole, kterou nezlomila ani aféra s StB.

Že jde ve výsledku o funkční model, potvrzují i výsledky cen Deska roku. Nohavica, který dlouhodobě patří k nejprodávanějším českým interpretům, nejenže zvítězil v kategorii Zpěvák roku, ale připadlo mu i absolutní vítězství za loňský rok. V době strmě padajících prodejů si Ikara pořídilo 34 427 fanoušků.    

V hloubi této strategie a izolovanosti od mainstreamových médií se ovšem skrývá i Nohavicova nechuť odpovídat na jakékoli otázky ohledně jeho spolupráce s StB. I v tom mu pomáhá ryze internetová a bloggová taktika "říkat pouze to, co chci, a těm, co to chtějí slyšet".

Na pražském koncertě pro ně speciálně zazní skladba Ladovská zima i několik zcela nových věcí. Nejsou vyloučeny ani úryvky z mozartovských libret Cosi fan tutte, Don Giovanni či Figarova svatba, která Nohavica přebásnil pro ostravskou operu.

Roli předskokanů přijali hiphopoví Pio Squad, kteří loni s Nohavicou natočili píseň Já tam byl. Jejich účast tak otestuje generační a žánrovou otevřenost svého publika; režisérem ovšem zase bude jen Nohavica.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 3 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 3 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 4 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy