Jazz i blues slaví. Přijíždějí Mayall a Scofield

Kultura Kultura
13. 11. 2012 7:43
John Mayall bude v úterý v Arše, John Scofield ve středu v Jazz Docku
John Mayall
John Mayall | Foto: Wikimedia Commons

Praha - Příznivci jazzu a blues mají tento týden menší svátek. Nejenže v pondělí přijela kanadská hvězda Diana Krallová, ale v úterý bude následovat král britského blues John Mayall a ve středu klasik jazzové kytary John Scofield.

John Mayall je často označován za krále britského blues a i ve svých 79 letech se nadále snaží šířit do světa jeho odkaz. Loni se v Česku ukázal na společném koncertu s B. B. Kingem, ve středu 13. listopadu však už na pódiu Divadla Archa vystoupí sólově. Vstupenky jsou v předprodejním systému Archy stále k dispozici za 700 korun.

John Mayall
John Mayall | Foto: Divadlo Archa

Učitel britského blues John Mayall

„Představoval pro mnoho muzikantů obrovskou školu," prohlásil o něm jeden z jeho spoluhráčů Eric Clapton. Mimo něj spolupracoval třeba také s Mickem Taylorem, Mickem Fleetwoodem, Johnem Lee Hookerem nebo T-Bone Walkerem a řadou dalších.

Mayall se narodil v roce 1933 v malé vesnici nedaleko anglického Manchesteru. Pocházel z dělnické rodiny, už od svých třinácti let se ale samovzdělával ve hře na klavír, kytaru a harmoniku. Vystudoval výtvarné umění, strávil tři roky v britské armádě v Koreji a zpočátku se živit grafickým designem. K hudbě se aktivněji vrátil teprve, když mu bylo 30 let.

V Manchesteru hrál v kapelách The Powerhouse Four a The Blues Syndicate. Za podpory Alexise Kronera z Blues Incorporated se John přestěhoval do Londýna, kde se díky mnoha klubovým koncertům stal profesionálem a začal vystupovat jako John Mayall's Bluesbreakers. Kvůli pozdějšímu příchodu k hudebnímu řemeslu byl ale zhruba o deset let starší, než většina generace britského rock and rollu, jíž se proto stal jakýmsi nestorem.

Jeho kapela Bluesbreakers tak byla menší líhní britských (blues)rockových talentů a mihli se v nich třeba Eric Clapton a Jack Bruce (později Cream), Peter Green, John McVie a Mick Fleetwood (Fleetwood Mac), Mick Taylor (Rolling Stones), Don „Sugarcane" Harris, Harvey Mandel nebo Larry Taylor.

 

Titán jazzové kytary John Scofield

O den později, ve středu 14. listopadu, se pak do Prahy vrátí také legenda jazzové kytary John Scofield. Po lednovém vystoupení s orchestrálním projektem 54 to nicméně tentokrát bude v hudebníkově tradičnější poloze, tedy v triu s basistou Stevem Swallowem a bubeníkem Billem Stewartem.

John Scofield
John Scofield | Foto: Nick Suttle

Poprvé se zde v tomto složení představí v komorních prostorách smíchovského klubu Jazz Dock v rámci 4. ročníku Mezinárodního jazzového festivalu Jazz On5. Lístky na sezení i na stání už však jsou vyprodány.

„Rád hraji v Praze. Velice často, když děláme turné po Evropě, na jeho konci říkám, že nejlepší obecenstvo je v Praze. Ano, je to tu z pohledu hudebníka skvělé. Opravdu skvělé obecenstvo," řekl u příležitosti orchestrálního koncertu Scofield pro Radiožurnál.

K jazzu přitom přičichnul už v šedesátých letech, kdy prozkoumával možnosti fúze daného žánru s rockem. Tyto tendence rozvíjel v kapele s Billym Cobhamem a Georgem Dukem. Později nazpíval tři desky pro ikonického jazzového trumpetistu Milese Davise a kvůli celkovému přínosu žánru bývají někdy společně s Patem Methenym a Billem Frisselem označováni jako americká Velká trojka.

V prostředí malého jazzklubu dnes hraje už spíše výjimečně. Když už, obvykle se tak děje v newyorském Village Vanguard nebo Blue Note. Jazz Dock se nyní může hrdě zařadit po jejich bok.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy