Co nás v červenci čeká na fesťácích?

Zbyněk Klíč
21. 6. 2011 23:26
V červenci vystoupí Halloween, Grinderman nebo Johnny Rotten
Foto: Rock for People

Neodmyslitelnou součástí letních měsíců jsou hudební festivaly. Na výběr dostávají milovníci rocku, popu, folku, etnomuziky, prostě všichni, kteří aspoň trochu holdují hudbě.

Hned na začátku července, 1.-4.7., začíná oblíbený folkový festival Zahrada 2011 v Náměsti na Hané, kde vystoupí například Fleret, Sto zvířat, Vlasta Redl nebo Spirituál kvintet. Kdo preferuje rockovou muziku, nenechá si o stejném víkendu jistě ujít kultovní Rock for People v Hradci Králové, kde zahrají The Prostitutes, My Chemical Romance nebo české Tři sestry, Wohnout, Buty či Divokej Bill.

O několik dní později zahajuje kultovní festival České hrady, který startuje na jihočeském Rožmberku 8.-9.7.2011 a pokračuje na Točníku 15.-16.7., Švihově 22.-23.7., Kunětické hoře 29.-30.7., Bezdězu 5.-6.8., Hradci nad Moravicí 12.-13.8. (jako Moravské hrady), Bouzově 19.-20.8. a končí ve Valticích 26.-27.8.

Třetí červencový víkend je na programu dlouho očekávaný Colours of Ostrava, kde se představí Johnny Rotten s kapelou Public Image, Grinderman, Yann Tiersen nebo irští Clannad. Fanoušci tvrdé rockové muziky si jistě nenechají ujít Masters of Rock 14.-17.7.ve valašských Vizovicích, kde zahrají němečtí Halloween nebo U.D.O., navazující na světoznámé Accept.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy