Ve věku 54 let zemřel herec Paul Ritter, proslul jako Ďatlov z Černobylu

Kultura AP, Kultura
6. 4. 2021 15:08
Ve věku 54 let zemřel britský herec Paul Ritter, který na sebe v posledních letech upozornil zejména účinkováním v televizním seriálu Černobyl. Britové ho ale znali také z tamního sitkomu nebo inscenací Národního divadla v Londýně.
Paul Ritter proslul jako Ďatlov z minisérie Černobyl.
Paul Ritter proslul jako Ďatlov z minisérie Černobyl. | Foto: HBO

O úmrtí informovala agentura AP. Podle ní měl Ritter nádor na mozku. Zemřel doma v kruhu nejbližších, manželky Polly a synů Franka a Noaha.

"Byl to mimořádně talentovaný herec, který ztvárnil enormní množství rolí v divadle i ve filmu. Byl prudce inteligentní, vlídný a nesmírně vtipný. Bude nám moc chybět," uvedla agentura Markham, Froggatt & Irwin, která herce zastupovala.

Paul Ritter byl znám britským divákům i návštěvníkům kin. V populárním sitkomu Páteční večeře, který byl vysílán od roku 2011 do loňska, ztvárnil výstředního otce londýnské židovské rodiny Martina Goodmana. Poslední dobou se blýskl v minisérii HBO Černobyl rolí sovětského inženýra Anatolije Ďatlova, jehož experiment v dubnu 1986 vedl k havárii jaderné elektrárny.

Menší roli kouzelníka Eldreda Worplea, člena Křikova klubu a autora knihy Pokrevní bratři: Můj život mezi upíry, měl také ve filmovém Harrym Potterovi a Princi dvojí krve z roku 2009.

Vedlejší roli zvláštního poradce britského premiéra Guye Hainese dostal Ritter v bondovce Quantum of Solace z roku 2008.

Ještě před smrtí stihl po boku Colina Firtha účinkovat v zatím neuvedeném válečném filmu Johna Maddena nazvaném Operation Mincemeat. Ten bude mít premiéru na Netflixu.

Podle agentury AP herec pravidelně účinkoval v inscenacích britského Národního divadla, například Artu uváděném v divadle Old Vic nebo hře Petera Morgana The Audience, kde ztvárnil někdejšího britského premiéra Johna Majora.

V roce 2009 byl Ritter nominován na divadelní cenu Tony za výkon v broadwayské inscenaci hry Alana Ayckbourna nazvané The Norman Conquests.

Děsivý, hororový, ale pravdivý. Filmový kritik vysvětluje fenomenální úspěšnost seriálu Černobyl | Video: Jakub Zuzánek, Tomáš Stejskal
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic. U sjezdu z dálnice D1 se ve směru na Ruzyň srazilo nákladní auto s dodávkou. Před místem nehody se tvoří kolona. Vyplývá to z informací pražské policie a na dopravním webu Ředitelství silnic a dálnic.

Nehoda se stala kolem 07:15 na 77. kilometru Pražského okruhu. "Probíhá vyprošťování osoby. Doprava je zastavena v obou směrech a okruh je neprůjezdný," uvedla na Twitteru police. Její mluvčí Jan Rybanský doplnil, že orientační dechová zkouška u řidičů byla negativní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy