Na evropské Oscary míří Kuky, Mašín a Protektor

ČTK Pavel Kroulík, ČTK
29. 6. 2010 12:30
Přímá nominace za Česko ale ještě není známa
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Prezídium České filmové a televizní akademie doporučilo pro letošní ročník evropských filmových cen jako adepty na některou z trofejí tři české celovečerní hrané filmy a jeden snímek dokumentární. Členové Evropské filmové akademie by podle nich měli vzít při výběru adeptů na "evropské Oscary" v potaz Mašínovy 3 sezóny v pekle, film Jana Svěráka Kuky se vrací a Najbrtova Protektora, mezi dokumenty pak Katku Heleny Třeštíkové.

Česká republika patří do skupiny 20 zemí, které mají navíc možnost přímé nominace jednoho hraného filmu. Tu určují čeští členové evropské akademie a logicky má největší váhu při dalším výběru. Dá se předpokládat, že zdejší zástupci takto přímo zvolí Protektora, kterého loni Česká filmová a televizní akademie navrhla ještě před premiérou k nominaci na cizojazyčného Oscara (kde ovšem nakonec neuspěl a nebyl ani v širší devítce).

Foto: lucie jansch

Bez šance na výběr ale nejsou ani další dva hrané filmy z již navržené celovečerní trojice, zvlášť pokud by uspěly na festivalu v Karlových Varech, kde budou uvedeny začátkem července v hlavní soutěži. Teoreticky přicházejí ještě v úvahu filmy Dvojka, Muži v říjiKawasakiho růže či "estébácká" Pouta; možná také Zemský ráj to napohled (minulý týden pobral několik cen v Moskvě).

K dvaceti přímo nominovaným filmům pak vybere další asi dvě desítky titulů zvláštní komise EFA klasickým způsobem právě podle národních doporučení. Celkem tedy bude opět v soutěži přes 40 filmů. Tento širší výběr bude vyhlášen začátkem září. Užší nominace jsou většinou známy v listopadu, ocenění se letos budou udílet 4. prosince.

Třeštíková už získala cenu Evropské filmové akademie Prix Arte pro nejlepší evropský dokument za svůj předloňský film René. Naopak v kategorii hraných filmů se Čechům už "tradičně" nedaří.

Širší nominace 48 snímků z 25 zemí se loni stala maximem i pro Marhoulovo válečné drama Tobruk, které bylo navržené přímo a mělo devět nominací na Českého lva. Do užšího výběru se před lety propracoval jen Saša Gedeon za scénář ke snímku Návrat idiota a film Babí léto Vladimíra Michálka.

Foto: Falcon

Okupační drama Protektor bylo letos v soutěži Český lev vyhlášeno nejlepším českým filmem; získalo celkem šest sošek a cenu mu přiznali i kritici. Film 3 sezóny v pekle si odnesl tři České lvy. Do karliovarské soutěže dokumentů byla přijata i Katka Heleny Třeštíkové.

Hrané i dokumentární snímky podílející se na Evropských filmových cenách 2010 musí vzniknout v evropské produkci a musí mít svou první oficiální premiéru po 1. červenci 2009 (ať už je to festival nebo kino).

Prezídium ČFTA hlasovalo o doporučení v novém složení, volby se účastnili všichni členové akademie. Prezidentem byl zvolen Miroslav Ondříček a ředitelem Petr Vachler. Jiří Hubač je předsedou správní a Ivo Mathé předsedou dozorčí rady.

Michal Novotný jako vojín Růžička ve filmu Tobruk.
Michal Novotný jako vojín Růžička ve filmu Tobruk. | Foto: Ibra Ibrahimovič
Čtěte také:
Evropský film roku: snímek o kořenech nacistického zla
Evropským dokumentem roku jsou zápisky umírajícího těla
Unavený Český lev vyhlásil filmem roku 2009 Protektora
Český Protektor cizojazyčného Oscara nezíská

V prezídiu dále jsou Jiří Bartoška, Pavel Strnad, Jan Svěrák, Ondřej Trojan, Eva Zaoralová, Jaroslav Bouček, Václav Marhoul, Alois Fišárek, Čestmír Kopecký, Jan Mattlach a Helena Třeštíková. Členy Evropské filmové akademie za Českou republiku je celkem dvaatřicet filmařů, z nichž Miloš Forman je členem čestným.

Loni byl evropským filmem roku v německé Bochumi vyhlášen snímek Bílá stuha. Přestože za největšího favorita byl považován francouzský vězeňský příběh Prorok, jednoznačným vítězem se stalo kruté černobílé historické drama rakouského režiséra Michaela Hanekeho.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 33 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy