Hobit má Oscara. Za počítačovou krásu Gluma

Kultura Kultura
12. 2. 2013 20:12
Výpravu Hobita označili akademici za příspěvek filmařskému řemeslu
Foto: Warner Bros.

Praha – Film Hobit: Neočekávaná cesta režiséra Petera Jacksona získal ocenění od Filmové akademie ještě před hlavním oscarovým večerem za mimořádný technický přínos pro potřeby filmového natáčení.

Ceremonii pořádanou v Los Angeles moderovali herci Chris Pine a Zoe Saldana, kteří se zanedlouho spolu objeví ve sci-fi velkofilmu Star Trek: Do temnoty.

Ceny za vědecký a technický úspěch byly rozděleny mezi technické novátory pracující na několika filmech natočených během mnoha let. Část akce bude promítnuta během vysílání hlavního předávání Oscarů 2013, které se uskuteční 24. února.

Celkově bylo rozdáno devět ocenění směřující k 25 lidem. Z týmu, který oživil Tolkienova Hobita se uznání dostalo Sïmonu Klutterbuckovi, Jamesi Jacobsovi a Richardu Dorlingovi za pokrok při vytváření počítačem generovaných postav typu Gluma.

Jiná technika použití počítačové grafiky – renderování světla a barvy – vynesla cenu Lawrenci Kestelootovi, Drewu Olbrichovi a Danielu Wexlerovi ze studia Dreamworks. Jejich nápad byl použit v animovaných filmech jako Shrek nebo Madagaskar.

Jako jednotlivec si cenu odnesl například Richard Mall za svůj vynález Matthews Max Menace Arm, jenž umožňuje kdekoliv po natáčecím place přesouvat osvětlení. Nová vymoženost se dostala do více než 40 zemí světa a byla použita ve více jak 300 filmech.

„Jsem trochu pokořen společností té vší technologie, jelikož já jsem prostě něco smontoval v garáži,“ prohlásil Mall a poděkoval své manželce za to, že doma vydržela hluk doprovázející jeho práci.

Ceny za vědecký a technický úspěch byly poprvé rozdány v roce 1931, dva roky po začátku tradice Oscarů.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy