Potvrzeno! Andílka objeveného v garáži namaloval Klimt

Kultura Kultura
23. 1. 2013 11:18
Troubící andílek Gustava Klimta se ztratil a "zázračně" našel
Foto: derstandard.at

Hannover - Experti z z university v Hannoveru jednomyslně potvrdili autorství obrazu, který se našel loni v létě v garáži v Rakousku. Není prý už pochyb, že jej namaloval Gustav Klimt.

Kruhový obraz s názvem Trompetende Putto (Troubící andílek) byl dlouho součástí Klimtova vídeňského ateliéru, odkud ale zmizel. Znalci již dlouho pohřešované dílo hledali a nakonec bylo objeveno v hornorakouské automobilové garáži. Zobrazuje andílka (putto) troubícího na trumpetku.

Specialisté z Hannoveru budou již brzy obraz prezentovat společně s řadou zjištěných detailů, u kterých se dosud vyskytovalo mnoho pochybností. Ty ukončila chemická analýza díla.

Gustav Klimt (1862 - 1918) je jedním z nejznámějších zástupců secesní malby, jeho díla mění často majitele za velké částky. Například v listopadu roku 2003 byl jeho obraz Landhaus am Attersee prodán za 29,1 miliónů dolarů. V roce 2006 zase překonal prodej Klimtova portrétu Adele Bloch-Bauer I Picassův rekord. New Gallery v New Yorku jej koupila za 135 miliónů dolarů.

Stoupající hodnota Klimtových obrazů vedla též k vážným soudním sporům, neboť řadu jeho děl vlastnily rakouské židovské rodiny - nejednou byli objednavateli či mecenáši - kterým je zabavili nacisté. V posledních letech již vícero zákonných dědiců dostalo svoje obrazy zpět.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 7 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy