Julian Assange obvinil autory filmu o WikiLeaks ze lži

Kultura Kultura
26. 1. 2013 15:12
Je to propagandistický útok, řekl Assange
Foto: Kultura, celebitchy.com

Praha - Julian Assange zkritizoval vznikající film o WikiLeaks: The Fifth Estate. „Je to masivní propagandistický útok," uvedl Assange během videokonference s oxfordskými studenty.

Snímek, který se měl v kinech objevit už v listopadu, režíroval Bill Condon, který do hlavních rolí obsadil Benedicta Cumberbatche a Daniela Brühla.

Assangovi se scénář nelíbí hned v několika bodech a říká, že film začíná scénami uvnitř íránského vojenského komplexu, kde jsou jasně vidět nukleární symboly - podle Assange tyto scény říkají, že Írán vyrábí jadernou zbraň, a film je pokusem o rozdmýchání války. „Co to má co společného s námi? Je to lež nad lež. Tenhle film je masivním propagandistickým útokem na WikiLeaks a charakter mé práce." Assange také citoval scénu, v níž říká, že vědci se setkali s agentem USA. „Jak je možné, že se lež dostane do scénáře o WikiLeaks?" rozhořčil se Assange.

„Může trvat dekády, než pochopíme plný dopad WikiLeaks a její revolučnost v šíření informací. Takže tento film si nenárokuje žádné dlouhodobé prognózy a nebudeme ani soudit. Chceme prozkoumat složitost a problémy transparentnosti v informačním věku a doufáme, že oživíme a obohatíme konverzaci, již WikiLeaks vyvolala," prohlásil režisér Condon dříve prostřednictvím studia Dreamworks.

Kromě Cumberbatche a Brühla se ve filmu objeví také Laura Linney, Anthony Mackie, David Thewlis a Peter Capaldi. Assange v současnosti žije na ekvádorském velvyslanectví, které mu v srpnu nabídlo azyl, aby se vyhnul vydání do Švédska. Tam totiž Assange čelí obvinění ze sexuálně motivovaného napadení a znásilnění. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy