Julian Assange obvinil autory filmu o WikiLeaks ze lži

Kultura Kultura
26. 1. 2013 15:12
Je to propagandistický útok, řekl Assange
Foto: Kultura, celebitchy.com

Praha - Julian Assange zkritizoval vznikající film o WikiLeaks: The Fifth Estate. „Je to masivní propagandistický útok," uvedl Assange během videokonference s oxfordskými studenty.

Snímek, který se měl v kinech objevit už v listopadu, režíroval Bill Condon, který do hlavních rolí obsadil Benedicta Cumberbatche a Daniela Brühla.

Assangovi se scénář nelíbí hned v několika bodech a říká, že film začíná scénami uvnitř íránského vojenského komplexu, kde jsou jasně vidět nukleární symboly - podle Assange tyto scény říkají, že Írán vyrábí jadernou zbraň, a film je pokusem o rozdmýchání války. „Co to má co společného s námi? Je to lež nad lež. Tenhle film je masivním propagandistickým útokem na WikiLeaks a charakter mé práce." Assange také citoval scénu, v níž říká, že vědci se setkali s agentem USA. „Jak je možné, že se lež dostane do scénáře o WikiLeaks?" rozhořčil se Assange.

„Může trvat dekády, než pochopíme plný dopad WikiLeaks a její revolučnost v šíření informací. Takže tento film si nenárokuje žádné dlouhodobé prognózy a nebudeme ani soudit. Chceme prozkoumat složitost a problémy transparentnosti v informačním věku a doufáme, že oživíme a obohatíme konverzaci, již WikiLeaks vyvolala," prohlásil režisér Condon dříve prostřednictvím studia Dreamworks.

Kromě Cumberbatche a Brühla se ve filmu objeví také Laura Linney, Anthony Mackie, David Thewlis a Peter Capaldi. Assange v současnosti žije na ekvádorském velvyslanectví, které mu v srpnu nabídlo azyl, aby se vyhnul vydání do Švédska. Tam totiž Assange čelí obvinění ze sexuálně motivovaného napadení a znásilnění. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy