Argo vítězí u amerických kritiků, Lincoln neuspěl

Kultura ČTK Kultura, ČTK
11. 1. 2013 14:44
Film Bena Afflecka vyhrál The Critics Choice Awards
Ben Affleck
Ben Affleck | Foto: Reuters

Los Angeles - Snímek Argo získal cenu severoamerických filmových kritiků The Critics Choice Awards a jeho režisér Ben Affleck také ocenění pro nejlepšího režiséra. Poměrně neúspěšně skončily snímky, které získaly nejvíce nominací na Oscara - Lincoln a Pí a jeho život.

Čtěte také
Odvážní Oscaři straní artu před komercí

Ben Affleck, který byl dosud znám hlavně jako herec, může cítit zadostiučinění poté, co nebyl ve čtvrtek nominován na Oscara v režisérské kategorii. Jeho film Argo o amerických rukojmích v Íránu koncem 70. let ovšem má nominaci na Oscara za nejlepší film.

Jessica Chastain
Jessica Chastain | Foto: Reuters

Cenu kritiků pro nejlepší herečku dostala Jessica Chastainová za roli agentky CIA v thrilleru o stíhání Usámy bin Ládina Zero Dark Thirty, nejlepším hercem byl vyhlášen Daniel Day-Lewis, který hrál slavného amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Snímek Lincoln, který dostal 12 nominací na Oscara, si odnesl jen dvě ceny kritiků. Druhou získal dramatik Tony Kushner za adaptovaný scénář. Snímek Pí a jeho život, který má jedenáct oscarových nominací, dostal od kritiků jen dvě ceny v technických kategoriích.

Ceny The Critics Choice Awards uděluje Americké asociace filmových kritiků BFCA, která je největší organizací filmových kritiků v USA a Kanadě.

Cenu kritiků pro herce ve vedlejší úloze získali Philip Seymour Hoffman za film o scientologické církvi Mistr a Anne Hathawayová za roli v muzikálu Bídníci. Film Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho, který byl úspěšný i v oscarových nominacích, byl vyhlášen nejlepším neanglicky mluveným snímkem.

Quvenzhané Wallis
Quvenzhané Wallis | Foto: Reuters

BFCA uděluje ceny i v "neoscarových" kategoriích. Nejlepší filmovou komedií tak byla vyhlášena Terapie láskou, která přinesla ceny pro nejlepší komediální herce i oběma hlavním představitelům Bradleymu Cooperovi a Jennifer Lawrenceové. Nejlepším akčním filmem se stala bondovka Skyfall, která zajistila cenu pro nejlepšího herce ve thrilleru Danielu Craigovi a za nejlepší píseň skladbě Skyfall, kterou zpívá Adele.

Devítiletou Quvenzhané Wallisovou, která se ve čtvrtek stala za film Divoká stvoření jižních krajin nejmladší nominovanou na Oscara za nejlepší herecký výkon, kritici ocenili jako nejlepší mladou herečku.

V neděli se budou udělovat Zlaté glóby a Oscaři budou vyhlášeni 24. února.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy