CIA protestuje proti mučení zajatců v Zero Dark Thirty

Kultura ČTK Kultura, ČTK
24. 12. 2012 9:42
Film o zabití Bin Ládina podle šéfa CIA lže
Foto: Aktuálně.cz

Washington - Snímek Zero Dark Thirty je podle mínění zastupujícího ředitele americké CIA Michaela Morella zavádějící až lživý ve zmínkách o práci CIA, když se tváří jako historicky přesný, přitom ale pracuje s podstatnou dávkou umělecké licence.

Thriller o pronásledování a dopadení šéfa Al-Káidy Usámy Bin Ládina natočila režisérka Kathryn Bigelow, která dostala Oscara za svůj předcházející film Smrt čeká všude. Zero Dark Thirty bude uveden do kin začátkem příštího roku, ale už nyní sbírá nominace na filmové ceny. Je například nominován na čtyři Zlaté glóby. "Chci, abyste věděli, že Zero Dark Thirty je dramatizace, ne realistické zobrazení skutečnosti," uvedl Morell v otevřeném dopisu zaměstnancům CIA. Doplnil, že CIA sice spolupracovala s filmaři při vzniku snímku, neměla ale žádný vliv na jeho závěrečnou podobu a vyznění.

Čtěte také
Film o smrti Bin Ládina vstupuje do hry o Oscary
Tvůrci Zero Dark Thirty tvrdí, že nepodporují mučení

Morellovi vadí především to, že film naznačuje, že rozhodující roli pro nalezení bin Ládinova úkrytu v Pákistánu hrálo mučení zajatců. "Takové vyznění je lživé," uvedl zastupující ředitel CIA. "Některé informace sice pocházely od zajatců vystavených posíleným vyšetřovacím technikám, ale bylo tady mnoho jiných zdrojů," zdůraznil.

Ze stejného důvodu jako Morell kritizovali film Zero Dark Thirty už dříve tento týden američtí senátoři Dianne Feinsteinová, Carl Levin a John McCain.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy