Britské ceny BAFTA potvrzují Argo jako favorita Oscarů

Kultura ČTK Kultura, ČTK
11. 2. 2013 15:23
Britové zvolili za nejlepší film Affleckovo Argo
Ben Affleck
Ben Affleck | Foto: Reuters

Londýn - Americký snímek Argo v neděli v Londýně dostal cenu Britské akademie filmové a televizní tvorby (BAFTA) pro nejlepší film roku. Nejlepšími herci byli vyhlášeni Daniel Day-Lewis a 85letá Emanuelle Riva. Zopakovalo se i zklamání pro desetkrát nominovaného Spielbergova Lincolna, který proměnil jen jedinou z nich.

Film Argo líčí snahu CIA dostat koncem 70. let z Íránu americká rukojmí. Ben Affleck, který byl dosud známý hlavně jako herec, získal za tento film ocenění pro nejlepšího režiséra. Posílil tak své šance na letošních Oscarech. Již před tím dostal Zlatý glóbus pro nejlepší filmové drama a pro nejlepšího režiséra.

Žádný film letos nedominoval počtem cen. Argo získalo tři, včetně BAFTA za střih. Početně byl úspěšnější muzikál Bídníci, který má čtyři ocenění - za masky, výpravu, zvuk a vedlejší herecký výkon.

K překvapení nedošlo v kategorii nejlepší herecký výkon v hlavní roli. BAFTA si odnesl Brit Daniel Day-Lewis, který hrál amerického prezidenta Abrahama Lincolna za občanské války v 19. století ve filmu Stevena Spielberga Lincoln.

Anne Hathaway
Anne Hathaway | Foto: Reuters

Cena pro nejlepší herečku putovala do Francie a získala ji 85letá Emanuelle Riva za hlavní roli ve filmu Láska. Tento snímek rakouského režiséra Michaela Hanekeho dostal podle očekávání i cenu za nejlepší neanglicky mluvený film.

BAFTA pro vedlejší ženský herecký výkon získala Anne Hathaway za Bídníky. Mezi muži byl odměněn Christoph Waltz za vedlejší roli v Nespoutaném Djangovi.

Režisér tohoto snímku Quentin Tarantino dostal cenu za původní scénář Nespoutaného Djanga. Nejlepší adaptovaný scénář napsal podle britských akademiků David O. Russell, autor filmu Terapie láskou.

Bondovka Skyfall, která byla loni v Británii komerčně nejúspěšnějším filmem, získala cenu pro nejlepší britský snímek roku. Kromě toho se dočkala ceny za původní hudbu. Ocenění pro akční filmy jsou při takových příležitostech poměrně výjimečná.

Relativně neúspěšně dopadl Lincoln, který měl největší počet deseti nominací. Proměnil jen jednu - za herecký výkon pro Day-Lewise. Bídníci s devíti nominacemi mají čtyři ceny a Pí a jeho život (rovněž devět nominací) dvě - za kameru a vizuální efekty.

Ostře sledovaný film o pronásledování Usámy bin Ládina 30 minut po půlnoci měl pět nominací v prestižních kategoriích, ale odešel s prázdnou.

Quentin Tarantino
Quentin Tarantino | Foto: Reuters

Britský film Anna Karenina dostal cenu za kostýmy. Nejlepším animovaným snímkem byl vyhlášen film Rebelka.

Ocenění za celoživotní dílo dostal britský režisér Alan Parker, ketrý natočil filmy jako Hořící Mississippi, Sláva, Pink Floyd: The Wall, Život Davida Galea nebo Andělin popel.

BAFTA patří v posledních letech ke stále více sledovaným filmovým oceněním, protože se jim často daří předpovědět Oscary. V posledních letech triumfovaly při cenách BAFTA i na Oscarech filmy jako Milionář z chatrče, Králova řeč nebo The Artist.

Oscaři se budou rozdělovat v Los Angeles 24. února.

BAFTA 2013 - vítězové vybraných kategorií

Foto: Warner Bros.

Nejlepší film
Argo
 
Vynikající britský film
Skyfall
 
Nejlepší herec
Daniel Day-Lewis (Lincoln)
 
Nejlepší herečka
Emmanuelle Riva (Láska)
 
Herec ve vedlejší roli
Christoph Waltz (Nespoutaný Django)

Foto: Aktuálně.cz

 
Herečka ve vedlejší roli

Anne Hathawayová (Bídníci)
 
Režie

Ben Affleck (Argo)
 
Původní scénář

Nespoutaný Django (Quentin Tarantino)
 
Adaptovaný scénář
David O´Russell (Terapie láskou)
 
Animovaný film
Rebelka

Foto: Bontonfilm

Dokument
Pátrání po Sugar Manovi
 
Cizojazyčný film
Láska
 
Kamera
Pí a jeho život
 
Kostýmy
Anna Karenina
 
Střih
Argo

Amanda Seyfried
Amanda Seyfried | Foto: Bontonfilm

 
Masky
Bídníci
 
Hudba
Skyfall
 
Výprava
Bídníci
 
Zvuk
Bídníci
 
Speciální efekty
Pí a jeho život

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 49 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy