Dekáda v divadle: Zásahy politiků, změny v Praze i Brně, vzestup nového cirkusu

Marie Reslová Marie Reslová
3. 1. 2020 13:40
V uplynulé dekádě výrazně vzrostly příspěvky pražským scénám i Národnímu divadlu. Vzniklo Studio Hrdinů, spolek Jedl nebo novocirkusový Cirk La Putyka. Skončily éry Vladimíra Morávka v Brně a Davida Drábka v Hradci Králové, začaly nové v Divadle pod Palmovkou nebo Městských divadlech pražských. Shrnujeme, co v posledních deseti letech zažila česká divadla.

Nezávislí, úspěšní, ale chudí

Snímek z inscenace Pustina v pražském Studiu Hrdinů.
Snímek z inscenace Pustina v pražském Studiu Hrdinů. | Foto: Studio hrdinů - Jan Dvořák

Na práci Pražského komorního divadla hned v roce 2012 navázalo Studio Hrdinů, které působí v charismatickém prostoru nedostavěného kina Veletržního paláce. Kromě jeho vůdčích osobností, dramaturga Jana Horáka a výtvarníka Michala Pěchoučka, se tu můžeme potkat s řadou Pařízkových spolupracovníků, například režisérkou a scénografkou Kamilou Polívkovou nebo herečkami Ivanou Uhlířovou a Gabrielou Míčovou.

Studio Hrdinů spojuje experimentální činohru s výrazným výtvarným konceptem a dnes je jednou z dramaturgicky, inscenačně i herecky nejobjevnějších českých scén.

K výjimečným zážitkům patřil Den opričníka (2013) s excelentním Karlem Dobrým v titulní roli nebo hra Davida Zábranského Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny (2016) v interpretaci Stanislava Majera - oba tituly režírovala Kamila Polívková.

Miroslav Bambušek tu jako poctu undergroundovému básníkovi a hudebníkovi Pavlu Zajíčkovi připravil nezapomenutelnou Pustinu (2014).

 

Právě se děje

Další zprávy