Obnovení Afghan Whigs se v srpnu vrátí do Prahy

Kultura Kultura
20. 4. 2012 11:39
Kultovní devadesátková kapela vystoupí 15. srpna v Lucerna Music Baru
Foto: Sam Holden

Praha - K vlně reunionů více či méně oblíbených devadesátkových kapel se koncem loňského roku přidali také The Aghan Whigs, z jejichž zvláštně alternativního rocku vždy prosvítala láska frontmana Grega Dulliho k soulové hudbě. Potvrzená vystoupení na velkých festivalech doprovodí i klubové turné, v jehož rámci se skupina zastaví 15. srpna v pražském Lucerna Music Baru.

„Tolikrát mě lidi prosili, ať dám Afghan Whigs zas dohromady, a já řekl tolikrát Ne!," popisuje Dulli dlouhodobé odmítání reunionu. Pookřál však během prvního sólového turné v roce 2010, kde společně s basákem Johnem Curleym odehráli několik starých skladeb jako Step Into The Light z alba Black Love a sklidili díky nim ohromný úspěch.

„S Johnem jsme si to pěkně užívali a na setlist se dostávaly další písničky od Whigs. Nezpíval jsem je sice věky, ale zněly tak čerstvě a živě, že bych tomu neuvěřil ani ve snu," poznamenává Dulli.

Podobná situace se opakovala o rok později s kytaristou Rickem McCollumem během turné The Twilight Singers. V listopadu se tak všichni tři sešli na první společné zkoušce od rozpadu Aghan Whigs v roce 2001 a po ní zúčastnění oznámili obnovení kapely.

Foto: archiv The Gutter Twins

Afghan Whigs vznikli v Cincinnati v roce 1986 a kombinace hlasité muziky, soulového feelingu a sekané swingující kytary je dostaly na špičku americké indie kultury. Brzy je zaregistrovala malá gramofirma Sub Pop, z níž se později stal kultovní label žánru grunge, a podepsala s nimi v roce 1989 smlouvu. Rok na to zde vyšlo první úspěšné album Up In It.

Kapela si získávala pozornost energickými koncerty a jakýmsi zvláštním psychosexuálním kouzlem. Jejich kult podporovaly fanziny a americká vysokoškolská rádia a s třetím albem Congregation se dostali i do vysílání hudební televize MTV. S rostoucí popularitou přišla smlouva od velkého labelu Elektra Records, spadajícího pod vydavatelský koncern Warner Brothers, a hned s prvním albem u majors - Gentleman z roku 1993 - sklidili úspěch na všech frontách.

S tím na Dulliho začaly dopadat osobní i profesionální tlaky, což poznamenalo následující nahrávku Black Love bez jediného radiového singlu. Možná i proto jej však fanoušci považují za zásadní v diskografii Afghan Whigs.

Znamenalo to ovšem odchod od Elektra Records a poslední studiový počin kapela vydalo pod hlavičkou konkurenční Columbie z koncernu Sony Music. Pod názvem 1965, což je rok narození všech tehdejších členů Afghan Whigs, vyšlo svižnější, funkovější a také písňovější album. Po turné na jeho podporu se ale činnost členů roztříštila mezi další projekty a Aghan Whigs vcelku nenápadně ukončili činnost.

Vstupenky na koncert obnovené kapely v Lucerna Music Baru budou k dispozici za 540 korun plus poplatky v sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal. Na místě v den vystoupení pak za 650 korun.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy