Křehké balady na Colours. Přijede písničkář Damien Rice

Kultura Kultura
11. 1. 2013 6:02
Rice na festivalech vystupuje jen výjimečně
Damien Rice
Damien Rice | Foto: facebook.com/damienrice

Ostrava - Hudební festival Colours of Ostrava přidává po Sigur Rós druhé velké jméno do programu. Je jím úspěšný irský písničkář a autor melancholických akustických balad Damien Rice, který v minulosti spolupracoval třeba s Lisou Hannigan, Tori Amos nebo se skupinou Lamb.

„Je to pro nás velká čest, protože tento autor mnoha křehkých hořkosladkých balad na open-air festivalech vystupuje pouze výjimečně," uvedla ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Damien Rice má v diskografii dvě studiová alba - O z roku 2002 a sedm let staré 9. Obě byla komerčně velmi úspěšná, 9 získalo v rodné Británii zlatou desku za sto tisíc prodaných kusů, starší nahrávka pak byla dokonce třikrát platinová, což se reálně rovná 900 tisícům nosičů. Významně se na nich podílela Riceova hudební múza, dnes už také slavná irská písničkářka Lisa Hannigan. Ta na Colours vystoupila před dvěma lety.

Damien Rice
Damien Rice | Foto: Robbie Fry May

Od jejich rozchodu Damien Rice vydal jen dvě koncertní alba a nahrál několik nových skladeb. Věnoval se nahrávání s dalšími hudebníky, mimo jiné s Tori Amos, francouzskou herečkou Mélanií Laurent, skupinou Lamb nebo Davidem Hopkinsem a Marií Doyle Kennedy z Irska.

Loni se některé z jeho písní objevily ve filmech a v televizním vysílání. Skladba The Blower's Daughter zní v americkém snímku Na dotek s Julií Roberts, Natalií Portman a Judem Law v hlavních rolích. Další se objevily třeba ve filmech Vysvobození, Shrek 3, Reservation Road nebo V dobré společnosti. Ze seriálů to byly Dr. House, Ztraceni, Chirurgové a další.

V posledních letech se také věnuje projektům na podporu ekologie a lidských práv. Společně s Bonem, Bobem Geldofem, Angelique Kidjo a Vanessou Redgrave podpořil v květnu 2012 na dublinském koncertě Electric Burma celoživotní úsilí nositelky Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij z Barmy. Ještě předtím během aukce na podporu zemětřesením zničeného Haiti zakoupil za půl milionu dolarů utržených v soutěži Factor X od Bona kytaru. Jeho skladby se pak pravidelně objevují na různých benefičních kompilacích.

Dvanáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava se uskuteční od 18. do 21. července 2013 opět v areálu Dolních Vítkovic, v oblasti památkově chráněných bývalých hutí, dolů a železáren. Zatím jsou potvrzeny kapely a hudebníci Sigur Rós, Asaf Avidan, Irie Révoltés, Red Baraat, Tata Bojs, Pražský výběr a Wanastowi Vjecy.

Čtyřdenní vstupenky v současné ceně 1 390 korun jsou k dostání v limitované edici pěti tisíc kusů v síti Ticketpro a v e-shopu Colours of Ostrava.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy