Divadlo Archa hostí Glena Hansarda a jeho sólovou desku

Kultura Kultura
5. 9. 2012 14:14
V Praze dnes odehraje Glen Hansard jediný český koncert v rámci svého turné se sólovou deskou

Praha - Po dvou letech se na pražskou scénu do Divadla Archa vrací Glen Hansard. Dnes večer zde vystoupí v rámci svého tříměsíčního turné, na němž bude prezentovat nové album. Pod názvem Rhythm and Repose vyšlo v červnu. Pro české fanoušky je to jediná příležitost, jak Hansarda v domácím prostředí vidět.

"Praha je pro mě městem, kde hraji nesmírně rád. Jiným než všechna ostatní, snad s výjimkou Dublinu. Mám zde zázemí, přátele a cítím se tu jako doma. Na koncert v Arše se těším, je to skvělá scéna, dobře se tam hraje," podotkl Hansard.

Nové album představuje v Hansardově hudební dráze významný počin, jde o první sólovou desku. Kariéra irského písničkáře a kytaristy se nejprve pojila se skupinou The Frames, následně utvořil hudební formaci The Swell Season s českou muzikantkou Markétou Irglovou. Z hudební spolupráce nejprve vznikl film a populární píseň Falling Slowly, následně spolu žili jako partneři. Po rozchodu se tak Hansard pustil do samostatné tvorby, přestože na dvou písních nového alba spolupracovala i Irglová.

Na pražském koncertu, který následuje po londýnském startu, ovšem Hansard neosiří. Doprovázet ho bude právě kapela The Frames, účinkovat budou i tři hráči na dechové nástroje a čtyřčlenná smyčcová sekce. Před začátkem pak vystoupí valašská kytarovka Tichonov. Ti, kdo si zakoupí lístky za necelých šest set korun, se dočkají kromě živého podání čerstvých novinek z desky Rhytm and Repose i starších hitů.

Širší společenské povědomí zajistil Glenu Hansardovi nízkorozpočtový film Once. Přestože jeho oscarový úspěch už je čtyři roky starý, jako magnet na diváky funguje stále. Důkazem bylo březnové uvedení divadelní adaptace. Ta se hraje na Broadwayi a patří k tak úspěšným kusům, že se jí podařilo extrémně rychle získat zpět investovaných pět a půl milionu dolarů.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Raketa, která v Afghánistánu zabila civilisty, byla tragickou chybou, kají se Spojené státy

Americká armáda v pátek přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna raketou odpálenou z dronu na auto s údajnými atentátníky, ale zemřeli při tom civilisté. Americký generál Kenneth McKenzie útok označil za pochybení a přiznal, že při něm přišlo o život deset civilistů a mezi nimi sedm dětí. Podle jeho doznání nebyl zabit žádný člen Islámského státu.

"Ten útok byla tragická chyba a já se upřímně omlouvám," řekl před novináři McKenzie. Je podle něj také velmi nepravděpodobné, že auto nebo mrtví patřili k teroristům z Islámskému státu anebo přímo ohrožovali americké vojáky, kteří v té době ještě byli na kábulském letišti.

Agentura AP napsala, že Pentagon tak ustoupil od své původní obhajoby útoku. Podle ní Američané chtěli zasáhnout auto s lidmi, kteří se chystali zaútočit na letiště, kde vrcholila evakuace cizinců a domácích spojenců zahraničních misí. Jen o několik dní dříve masivní útok, k němuž se právě Islámský stát přihlásil, u letiště zabil nejméně 170 místních lidí a také 13 příslušníků a příslušnic amerických ozbrojených sil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy