Divadlo Archa hostí Glena Hansarda a jeho sólovou desku

Kultura Kultura
5. 9. 2012 14:14
V Praze dnes odehraje Glen Hansard jediný český koncert v rámci svého turné se sólovou deskou

Praha - Po dvou letech se na pražskou scénu do Divadla Archa vrací Glen Hansard. Dnes večer zde vystoupí v rámci svého tříměsíčního turné, na němž bude prezentovat nové album. Pod názvem Rhythm and Repose vyšlo v červnu. Pro české fanoušky je to jediná příležitost, jak Hansarda v domácím prostředí vidět.

"Praha je pro mě městem, kde hraji nesmírně rád. Jiným než všechna ostatní, snad s výjimkou Dublinu. Mám zde zázemí, přátele a cítím se tu jako doma. Na koncert v Arše se těším, je to skvělá scéna, dobře se tam hraje," podotkl Hansard.

Nové album představuje v Hansardově hudební dráze významný počin, jde o první sólovou desku. Kariéra irského písničkáře a kytaristy se nejprve pojila se skupinou The Frames, následně utvořil hudební formaci The Swell Season s českou muzikantkou Markétou Irglovou. Z hudební spolupráce nejprve vznikl film a populární píseň Falling Slowly, následně spolu žili jako partneři. Po rozchodu se tak Hansard pustil do samostatné tvorby, přestože na dvou písních nového alba spolupracovala i Irglová.

Na pražském koncertu, který následuje po londýnském startu, ovšem Hansard neosiří. Doprovázet ho bude právě kapela The Frames, účinkovat budou i tři hráči na dechové nástroje a čtyřčlenná smyčcová sekce. Před začátkem pak vystoupí valašská kytarovka Tichonov. Ti, kdo si zakoupí lístky za necelých šest set korun, se dočkají kromě živého podání čerstvých novinek z desky Rhytm and Repose i starších hitů.

Širší společenské povědomí zajistil Glenu Hansardovi nízkorozpočtový film Once. Přestože jeho oscarový úspěch už je čtyři roky starý, jako magnet na diváky funguje stále. Důkazem bylo březnové uvedení divadelní adaptace. Ta se hraje na Broadwayi a patří k tak úspěšným kusům, že se jí podařilo extrémně rychle získat zpět investovaných pět a půl milionu dolarů.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy