Markéta Irglová se vrací domů, čeká ji české turné

Kultura Kultura
18. 7. 2012 9:07
Hvězda filmu Once připravuje také nové album

Praha - Zpěvačka a skladatelka Markéta Irglová se na začátku srpna na několik koncertů vrátí do Čech. Během letního turné navštíví hvězda filmu Once Prahu, Karlovy Vary, Kroměříž, Olomouc a několik dalších českých měst. Zpěvačka přeruší práci na druhé sólové desce, kterou nahrávala na Islandu.

„Diváci na koncertech uslyší písně z jejího prvního sólového alba Anar, oceněného kritikou i posluchači. Na své si ale přijdou i příznivci písní proslavených filmem Once a nebudou chybět ani překvapení v podobě nových písní z právě dokončovaného alba," uvedl Marek Irgl, otec Markéty a pořadatel jejích koncertů. Kromě úspěšné zpěvačky a skladatelky na česká pódia zavítají i spoluhráči Irglové - zpěvačka na hráčka na perský buben daf Aida Shahghasemi a kytarista z kapely The Frames Rob Bochnik.

Stejně jako loni, kdy přijela propagovat své první album s názvem Anar, se na české turné těší. „Nejsou to ani tak samotné festivaly, ostatně většinou hrajeme i letos mimo ně, ale spíše celková atmosféra. Lidé mají díky sluníčku dobrou náladu, koncertem často noc ještě nekončí, naopak, dlouho se sedí venku, často jsou to zážitky přímo magické," vysvětluje Irglová.

V rámci akcí v Praze, Telči a na Milevsku vystoupí Irglová společně s irským klavíristou Dukem Specialem, který se proslavil například sérií písní založenou na fotografiích Alfreda Stieglitze nebo Paula Stranda. Turné ozvláštňuje také benefiční koncert, který se uskuteční 6. srpna v rodném městě Markéty Irglové - Valašském Meziříčí. Jeho výtěžek chce věnovat své učitelce ze základní školy, která se ocitla v těžké životní situaci.

Série koncertů se uskuteční od 2. do 9. srpna.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 22 minutami

Slovenská policie zadržela bývalého policejního prezidenta Lučanského

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zadržela bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Podle slovenského Denníku N se kauza týká akce s krycím názvem Jidáš, v rámci níž byli zatčeni i náměstek ředitele Slovenské informační služby (SIS) Boris Beňa nebo Petr Gašparovič, který byl donedávna šéfem kontrarozvědky SIS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy