Markéta Irglová se vrací domů, čeká ji české turné

Kultura Kultura
18. 7. 2012 9:07
Hvězda filmu Once připravuje také nové album

Praha - Zpěvačka a skladatelka Markéta Irglová se na začátku srpna na několik koncertů vrátí do Čech. Během letního turné navštíví hvězda filmu Once Prahu, Karlovy Vary, Kroměříž, Olomouc a několik dalších českých měst. Zpěvačka přeruší práci na druhé sólové desce, kterou nahrávala na Islandu.

„Diváci na koncertech uslyší písně z jejího prvního sólového alba Anar, oceněného kritikou i posluchači. Na své si ale přijdou i příznivci písní proslavených filmem Once a nebudou chybět ani překvapení v podobě nových písní z právě dokončovaného alba," uvedl Marek Irgl, otec Markéty a pořadatel jejích koncertů. Kromě úspěšné zpěvačky a skladatelky na česká pódia zavítají i spoluhráči Irglové - zpěvačka na hráčka na perský buben daf Aida Shahghasemi a kytarista z kapely The Frames Rob Bochnik.

Stejně jako loni, kdy přijela propagovat své první album s názvem Anar, se na české turné těší. „Nejsou to ani tak samotné festivaly, ostatně většinou hrajeme i letos mimo ně, ale spíše celková atmosféra. Lidé mají díky sluníčku dobrou náladu, koncertem často noc ještě nekončí, naopak, dlouho se sedí venku, často jsou to zážitky přímo magické," vysvětluje Irglová.

V rámci akcí v Praze, Telči a na Milevsku vystoupí Irglová společně s irským klavíristou Dukem Specialem, který se proslavil například sérií písní založenou na fotografiích Alfreda Stieglitze nebo Paula Stranda. Turné ozvláštňuje také benefiční koncert, který se uskuteční 6. srpna v rodném městě Markéty Irglové - Valašském Meziříčí. Jeho výtěžek chce věnovat své učitelce ze základní školy, která se ocitla v těžké životní situaci.

Série koncertů se uskuteční od 2. do 9. srpna.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Raketa, která v Afghánistánu zabila civilisty, byla tragickou chybou, kají se Spojené státy

Americká armáda v pátek přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna raketou odpálenou z dronu na auto s údajnými atentátníky, ale zemřeli při tom civilisté. Americký generál Kenneth McKenzie útok označil za pochybení a přiznal, že při něm přišlo o život deset civilistů a mezi nimi sedm dětí. Podle jeho doznání nebyl zabit žádný člen Islámského státu.

"Ten útok byla tragická chyba a já se upřímně omlouvám," řekl před novináři McKenzie. Je podle něj také velmi nepravděpodobné, že auto nebo mrtví patřili k teroristům z Islámskému státu anebo přímo ohrožovali americké vojáky, kteří v té době ještě byli na kábulském letišti.

Agentura AP napsala, že Pentagon tak ustoupil od své původní obhajoby útoku. Podle ní Američané chtěli zasáhnout auto s lidmi, kteří se chystali zaútočit na letiště, kde vrcholila evakuace cizinců a domácích spojenců zahraničních misí. Jen o několik dní dříve masivní útok, k němuž se právě Islámský stát přihlásil, u letiště zabil nejméně 170 místních lidí a také 13 příslušníků a příslušnic amerických ozbrojených sil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy