Karel May se stal z celebrity štvancem. Měli ho za kriminálníka i Hitlerova oblíbence

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 9. 2018 6:35
Karel May byl oblíbeným autorem dobrodružných knih z Divokého západu i z Orientu. Tedy až do té doby, než se přišlo na jeho podvod na čtenářích. Také Češi měli "svého Karla Maye". Jmenoval se Alois Musil a prožil pozoruhodnou dráhu od katolického kněze a vídeňského profesora po dobrodruha a bojovníka v Orientu. Také on napsal řadu dobrodružných knih. A do třetice T. E. Lawrence, britský důstojník a spolubojovník arabských beduínů. Na základě jeho pamětí vznikl sedmioscarový film. To všechno jsou hrdinové knihy Karla Jordána Dobrodružství jménem Orient. Pojďme se spolu s autorem projít jeho novým titulem, který v těchto dnech představuje v Náprstkově muzeu.
Foto: Wikimedia Commons

Autor bestsellerů, miláček čtenářů. A tak trochu podvodník

Karel May nejdříve psával sešitové romány nevalné kvality a dobrodružné časopisecké čtení na pokračování. V 80. a 90. letech 19. století však příběhy nabírají na kvalitě a na věrohodnosti. Spisovatel je líčí coby vypravěč v první osobě, na čemž by ještě nebylo nic tak divného, kdyby se May neobklopoval suvenýry z dalekých cest, ovšem nakoupenými doma v Německu, kdyby na přednáškách nelíčil nadšeným čtenářům své dobrodružné zážitky z exotických krajů, kde ovšem nikdy nebyl. 

"Nakupuje celou řadu exotických předmětů, aby jimi prokázal údajné neúnavné cestování po téměř celé zeměkouli, nechá si upravit tři bájné zbraně, tedy medvědobijku, henryovku a Vinnetouovu stříbrnou pušku. Tituluje se doktorem čehosi, ač nic nevystudoval, objíždí německy mluvící země s přednáškami pro naprosto fascinované posluchače," líčí jeho svéráznou cestu za úspěchem  spisovatel a publicista Karel Jordán, autor knihy Dobrodružství jménem Orient. Karel May se každopádně stává autorem bestsellerů.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Výroba piva loni klesla o 6,9 procenta, lidé ho vypili nejméně o 60. let

Pivovary v Česku loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta Spotřeba piva na obyvatele loni klesla o zhruba sedm litrů, tedy 14 velkých piv, na 135 litrů, a byla tak nejnižší od 60. let minulého století. Za poklesem výroby stojí koronavirové restrikce a omezení provozu restaurací v ČR, ale i v zahraničí, sdělili zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven.

Předloni byla výroba rekordní, činila 21,6 milionu hektolitrů. "Jako pivovarníci sledujeme údaje už od roku 1950. Já osobně mám hodně bohaté zkušenosti, ale takovou situaci jsem ještě nezažil. Nepamatuji, že by na tom kdy hospody a restaurace byly tak špatně," uvedl předseda svazu František Šámal. V restauracích se loni vypila čtvrtina piva, předloni šlo o třetinu.

Loni poprvé po devíti letech klesl export, meziročně o 381 000 hektolitrů na zhruba pět milionů hektolitrů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila nehoda kamionu, ve směru na Brno zůstává uzavřena

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku zastavila v pondělí večer nehoda kamionu. Policie ráno po 12 hodinách obnovila provoz ve směru na Prahu. Směr na Brno zůstává zavřený, od 161. kilometru stojí na dálnici kolona kamionů.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy