Karel May se stal z celebrity štvancem. Měli ho za kriminálníka i Hitlerova oblíbence

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 9. 2018 6:35
Karel May byl oblíbeným autorem dobrodružných knih z Divokého západu i z Orientu. Tedy až do té doby, než se přišlo na jeho podvod na čtenářích. Také Češi měli "svého Karla Maye". Jmenoval se Alois Musil a prožil pozoruhodnou dráhu od katolického kněze a vídeňského profesora po dobrodruha a bojovníka v Orientu. Také on napsal řadu dobrodružných knih. A do třetice T. E. Lawrence, britský důstojník a spolubojovník arabských beduínů. Na základě jeho pamětí vznikl sedmioscarový film. To všechno jsou hrdinové knihy Karla Jordána Dobrodružství jménem Orient. Pojďme se spolu s autorem projít jeho novým titulem, který v těchto dnech představuje v Náprstkově muzeu.
Foto: Wikimedia Commons

Autor bestsellerů, miláček čtenářů. A tak trochu podvodník

Karel May nejdříve psával sešitové romány nevalné kvality a dobrodružné časopisecké čtení na pokračování. V 80. a 90. letech 19. století však příběhy nabírají na kvalitě a na věrohodnosti. Spisovatel je líčí coby vypravěč v první osobě, na čemž by ještě nebylo nic tak divného, kdyby se May neobklopoval suvenýry z dalekých cest, ovšem nakoupenými doma v Německu, kdyby na přednáškách nelíčil nadšeným čtenářům své dobrodružné zážitky z exotických krajů, kde ovšem nikdy nebyl. 

"Nakupuje celou řadu exotických předmětů, aby jimi prokázal údajné neúnavné cestování po téměř celé zeměkouli, nechá si upravit tři bájné zbraně, tedy medvědobijku, henryovku a Vinnetouovu stříbrnou pušku. Tituluje se doktorem čehosi, ač nic nevystudoval, objíždí německy mluvící země s přednáškami pro naprosto fascinované posluchače," líčí jeho svéráznou cestu za úspěchem  spisovatel a publicista Karel Jordán, autor knihy Dobrodružství jménem Orient. Karel May se každopádně stává autorem bestsellerů.

 

Právě se děje

Další zprávy