Siláci na kruzích a holubičky na kladině. Rok a půl se sokoly očima fotografa

Siláci na kruzích a holubičky na kladině. Rok a půl se sokoly očima fotografa
Už půldruhého roku zachycuje dokumentární fotograf Jan Jirkovský život sokolů v pražské Libni. "Různé sporty fotografuji už dlouho, ale Sokol je z mého pohledu naprosto výjimečný," říká muž, který byl za svou práci mimo jiné oceněn i na Czech Press Photo. Pojďte se s ním podívat mezi lidi, kteří mají "v srdci vlast a v pažích sílu".
V pátek odpoledne se v tělocvičně Sokola v pražské Libni scházejí vytrénovaní siláci...
... ale také děti, které zde dělají první sportovní krůčky.
Fotografa Jana Jirkovského na sokolech fascinuje právě ta sportovní různorodost.
Foto: Jan Jirkovský
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
6. 11. 2021 12:36
Už půldruhého roku zachycuje dokumentární fotograf Jan Jirkovský život sokolů v pražské Libni. "Různé sporty fotografuji už dlouho, ale Sokol je z mého pohledu naprosto výjimečný," říká muž, který byl za svou práci mimo jiné oceněn i na Czech Press Photo. Pojďte se s ním podívat mezi lidi, kteří mají "v srdci vlast a v pažích sílu".

Každý pátek se v sokolovně v Libni scházejí cvičenci všech možných věkových kategorií s nejrůznějším zaměřením. "Není problém v jednu chvíli sledovat svalovce, který šplhá na laně ke stropu bez pomoci nohou, a v druhém koutě tělocvičny malou dívku, která se učí holubičku na kladině," říká fotograf Jan Jirkovský. "Podobnou různorodost jsem v žádném jiném sportovním kolektivu ještě neviděl a dělá to v mých očích Sokol zcela jedinečným," dodává.

Sokoly fotografuje už poměrně dlouho a čtenáři Aktuálně.cz mají nyní šanci prohlédnout si ukázku ze souboru, který stále ještě vzniká. Sokolové a jejich svět fotografa zaujali a z jeho snímků je to poznat. Vyzařuje z nich uvolněná atmosféra panující v tělocvičně a sportovní hravost se promítá i do fotografií.

"Cítíte tam kamarádský přístup, cvičenci se vzájemně povzbuzují a radí si, jak jednotlivé disciplíny vypilovat k dokonalosti. Zároveň tam ale vládne kázeň a celé odpoledne má svůj řád. Žádný trénink se neobejde bez nástupu, vzájemného pozdravu a úvodního slova náčelníka Josefa Kubišty - oddaného sokola, který je nesporně vzorem všech, kdo do sokolovny chodí," konstatuje Jan Jirkovský.

Více snímků i další informace o fotografovi Janu Jirkovském najdete na jeho webové stránce www.jjfoto.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy