Přehledně: Fakta, mýty a záhady kolem českých korunovačních klenotů

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
23. 1. 2018 13:06
S českými korunovačními klenoty to není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mnoho lidí má zafixováno, že se jedná o korunu, žezlo a jablko z doby Karla IV. Jenže na pohled druhý se ukáže, že z doby Karlovy pochází jen koruna, zatímco žezlo a jablko jsou pozdější. Navíc se s nimi často vystavují i ostatkový (korunovační) kříž a Svatováclavský meč, ale ty přímo ke korunovačním klenotům nepatří. Můžeme si tedy jednou provždy ujasnit, jak to vlastně s českými korunovačními klenoty je? Zkusme si v tom udělat jasno s filozofem, historikem, pedagogem a autorem řady knih nejen o historii Prahy Vladislavem Dudákem.
České korunovační klenoty
České korunovační klenoty | Foto: ČTK

Jaký je původ korunovačního pláště?

Korunovační plášť s hermelínem a vlečkou a štola jsou podle Dudáka nejmladšími součástmi korunovačních klenotů, nepočítáme-li schránku na korunovační jablko z roku 1929. "Samozřejmě Karlu IV. také navlékali korunovační plášť, ale ten se nezachoval. Dlouho se myslelo, že ten současný vznikl pro korunovaci císaře Karla VI. v roce 1723, nyní převládá názor, že pochází již z doby volby Ferdinanda III. za českého krále (1627), nebo ještě pravděpodobněji z doby korunovace císaře Ferdinanda II. za českého krále (1617)."

Na otázku, jak mohla textilie odolat zubu času, říká: "Přece jen to je kvalita - hedvábná tkanina zvaná zlatohlav (hedvábná nit je obtočena zlatým drátkem - dracounem), lemovaná hranostají kožešinou - hermelínem. Byl pečlivě uchováván a zřídka kdy používán - jen při královské a císařské korunovaci."

 

Právě se děje

Další zprávy