Přehledně: Fakta, mýty a záhady kolem českých korunovačních klenotů

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
23. 1. 2018 13:06
S českými korunovačními klenoty to není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mnoho lidí má zafixováno, že se jedná o korunu, žezlo a jablko z doby Karla IV. Jenže na pohled druhý se ukáže, že z doby Karlovy pochází jen koruna, zatímco žezlo a jablko jsou pozdější. Navíc se s nimi často vystavují i ostatkový (korunovační) kříž a Svatováclavský meč, ale ty přímo ke korunovačním klenotům nepatří. Můžeme si tedy jednou provždy ujasnit, jak to vlastně s českými korunovačními klenoty je? Zkusme si v tom udělat jasno s filozofem, historikem, pedagogem a autorem řady knih nejen o historii Prahy Vladislavem Dudákem.
České korunovační klenoty
České korunovační klenoty | Foto: ČTK

Proč se nevystavují původní žezlo a jablko z doby Karla IV.?

Podle Vladislava Dudáka je složitější otázkou spíše to, za jakých okolností se původní klenoty ztratily. "Zdá se, že ještě figurovaly při korunovaci císaře Matyáše v roce 1611. Je tedy možné, že zmizely v době vlády zimního krále Fridricha Falckého, který korunovační klenoty po prohrané bitvě na Bílé hoře ve zmatku při svém útěku z Prahy zanechal na Staroměstské radnici," líčí.

Současné žezlo a jablko zřejmě původně byly osobními klenoty císaře Matyáše a součástí českých korunovačních klenotů se staly až někdy v průběhu 17. nebo až 18. století. "V té době byla Svatováclavská koruna uložena stejně jako (zřejmě) Matyášovo žezlo a jablko ve Vídni a do Prahy se odvážela pouze ke korunovaci. A s ní nejspíš bylo odvezeno i žezlo a jablko a od té doby tyto klenoty u koruny již trvale zůstaly," domnívá se historik.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy