Režisér Polanski u soudu neuspěl, členství v oscarové akademii zpět nezíská

ČTK ČTK
26. 8. 2020 6:25
Roman Polanski nezíská zpět členství v americké Akademii filmových umění a věd, která organizuje a uděluje Oscary. Francouzsko-polský režisér z ní byl vyloučen před dvěma lety v kontextu globální kampaně proti sexuálnímu obtěžování #MeToo. Vyloučení napadl v lednu 2019 u soudu, ten v úterý rozhodl v Polanského neprospěch. S odvoláním na místní média o tom informovala agentura Reuters.
Režisér Roman Polanski.
Režisér Roman Polanski. | Foto: ČTK/AP/STR

Polanski byl v USA usvědčen ze sexu s nezletilou v roce 1977, v obavě ze stíhání Spojené státy opustil. Z americké filmové akademie byl vyloučen v květnu 2018 spolu s komikem Billem Cosbym, který se stal první celebritou odsouzenou za znásilnění od propuknutí kampaně #MeToo.

Sedmaosmdesátiletý Polanski získal v roce 2003 Oscara za režii filmu Pianista, který líčí osudy židovského hudebníka Wladyslawa Szpilmana v nacisty okupované Varšavě.

Režisér filmů Čínská čtvrt či Hořký měsíc tvrdí, že akademie mu upřela řádný proces. Vyloučen byl na základě nového kodexu chování, který reagoval na obvinění ze sexuálních přečinů, jichž se údajně dopustily desítky mužů z filmového průmyslu.

Soudkyně Mary Strobelová v rozhodnutí soudu uvedla, že Polanski "dostal příležitost předložit akademii jakékoli důkazy, které pokládá za relevantní". Ty obsahovaly vedle obsáhlého vyjádření režisérova právního zástupce i prohlášení natočené na videozáznam.

Strobelová došla k závěru, že akademie Polanského vyloučila právem, umožnila mu řádný proces a o vyloučení ho řádně informovala.

Polanski žije střídavě ve Francii a v Polsku. V roce 1977, po styku s nezletilou dívkou, uzavřel s prokuraturou dohodu, na jejímž základě si měl odsedět 90 dní. V cele však strávil 42 dní, načež utekl do Evropy v obavě, že soud případ znovu otevře a dospěje k přísnějšímu verdiktu. V USA je považován za uprchlého, Polsko koncem roku 2016 odmítlo Polanského do Spojených států vydat.

 

Právě se děje

Další zprávy