Režisér Polanski u soudu neuspěl, členství v oscarové akademii zpět nezíská

ČTK ČTK
26. 8. 2020 6:25
Roman Polanski nezíská zpět členství v americké Akademii filmových umění a věd, která organizuje a uděluje Oscary. Francouzsko-polský režisér z ní byl vyloučen před dvěma lety v kontextu globální kampaně proti sexuálnímu obtěžování #MeToo. Vyloučení napadl v lednu 2019 u soudu, ten v úterý rozhodl v Polanského neprospěch. S odvoláním na místní média o tom informovala agentura Reuters.
Režisér Roman Polanski.
Režisér Roman Polanski. | Foto: ČTK/AP/STR

Polanski byl v USA usvědčen ze sexu s nezletilou v roce 1977, v obavě ze stíhání Spojené státy opustil. Z americké filmové akademie byl vyloučen v květnu 2018 spolu s komikem Billem Cosbym, který se stal první celebritou odsouzenou za znásilnění od propuknutí kampaně #MeToo.

Sedmaosmdesátiletý Polanski získal v roce 2003 Oscara za režii filmu Pianista, který líčí osudy židovského hudebníka Wladyslawa Szpilmana v nacisty okupované Varšavě.

Režisér filmů Čínská čtvrt či Hořký měsíc tvrdí, že akademie mu upřela řádný proces. Vyloučen byl na základě nového kodexu chování, který reagoval na obvinění ze sexuálních přečinů, jichž se údajně dopustily desítky mužů z filmového průmyslu.

Soudkyně Mary Strobelová v rozhodnutí soudu uvedla, že Polanski "dostal příležitost předložit akademii jakékoli důkazy, které pokládá za relevantní". Ty obsahovaly vedle obsáhlého vyjádření režisérova právního zástupce i prohlášení natočené na videozáznam.

Strobelová došla k závěru, že akademie Polanského vyloučila právem, umožnila mu řádný proces a o vyloučení ho řádně informovala.

Polanski žije střídavě ve Francii a v Polsku. V roce 1977, po styku s nezletilou dívkou, uzavřel s prokuraturou dohodu, na jejímž základě si měl odsedět 90 dní. V cele však strávil 42 dní, načež utekl do Evropy v obavě, že soud případ znovu otevře a dospěje k přísnějšímu verdiktu. V USA je považován za uprchlého, Polsko koncem roku 2016 odmítlo Polanského do Spojených států vydat.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy