Jennifer Lawrence si stěžuje, že vydělává méně než muži. Ročně si přitom přijde na miliardu

jaz
Aktualizováno 15. 10. 2015 18:15
Hollywoodská herečka si postěžovala na platovou nerovnoprávnost žen z filmové branže. Naráží tak na uniklé informace společnosti Sony, které odhalily, že měla nižší honorář než její mužští kolegové. Herečka si stěžuje také na fakt, že ženy jsou stále přehlížené a jejich názor nemá takovou váhu. Lawrence byla v letošním roce časopisem Forbes prohlášena za nejlépe placenou herečku světa. Jen za poslední rok si vydělala v přepočtu 1,2 miliardy korun.
Jennifer Lawrence
Jennifer Lawrence | Foto: Reuters

Los Angeles – Hvězda akční série Hunger Games Jennifer Lawrence publikovala na feministicky laděném blogu esej, kterou reaguje na uniklé informace společnosti Sony. Ženy v Hollywoodu jsou podle ní platově podhodnocené a jejich názory nemají takovou váhu.

Před rokem se hackerská skupina Guardians of Peace (Strážci míru) nabourala do e-mailové korespondence společnosti Sony Pictures Entertainment a kromě pikantností na některé celebrity vyzradila i telefonní čísla nebo právě výši platů filmových hvězd.

Lawrence inkasovala ve filmu Špinavý trik o dvě procenta z podílu na zisku méně než její kolegové Bradley Cooper a Christian Bale. Informoval o tom server Today.

K faktu, že honoráře hereček nedosahují stejné výše jako u herců, se vyjadřovala řada celebrit včetně samotné Jennifer Lawrence. Ta se ale k tématu nyní vrátila ve své eseji nazvané Proč vydělávám méně než můj hvězdný kolega?, kde si mimo jiné stěžuje na to, že se v Hollywoodu nedostává dostatečné váhy jejím názorům.

"Když někdo hacknul Sony, zjistila jsem, jak málo jsem placená oproti mým mužským kolegům. Ale nenaštvala jsem se na Sony, ale sama na sebe," píše Lawrence. "Pohořela jsem coby vyjednávač, protože jsem to vzdala příliš brzy. Nechtěla jsem dál bojovat o miliony dolarů, které upřímně řečeno nepotřebuji."

Herečka vzdala boj za vyšší plat hlavně proto, že honoráře jsou dostatečné a navíc se chtěla udržet na výsluní a zůstat žádanou. Uvědomuje si, že není jedinou ženou v Hollywoodu, která se potýká se stejnými problémy.

Pětadvacetiletá Lawrence si podle magazínu Forbes vydělala za posledních 12 měsíců odhadem 52 milionů dolarů (asi 1,2 miliardy korun). Druhá nejlépe placená herečka světa, třicetiletá Scarlett Johansson, si za stejné období přišla údajně na 35,5 milionu dolarů (téměř 848 milionů korun).

V Hollywoodu muži nedávají ženám moc prostoru

K článku Jennifer Lawrence se vyjádřil i Bradley Cooper, její lépe placený kolega ze snímků Terapie láskou nebo Špinavý trik. "Zajímavé je, že si myslíme, že si zasloužíme jen určitou částku, což není správné. Je to o změně myšlení, jak to udělala Sienna," narážel 40letý herec v rozhovoru pro E!News na herečku Siennu Miller, která odstoupila z natáčení právě proto, že získala menší honorář než její herecký kolega.

Kromě platového ohodnocení si Lawrence stěžuje také na genderově předpojaté chování. "Před pár týdny jsem v práci vyjádřila jasně svůj názor bez jakékoli agrese, jen otevřeně. Muž, se kterým pracuji (on vlastně pracuje pro mě), řekl: "Wow! Všichni jsme přece jeden tým." Jako kdybych na něj křičela. Byla jsem tak šokovaná, protože nic, co jsem řekla, nebylo osobní, útočné a ani špatné. Vše, co slyším a vidím celý den, jsou muži vyjadřující své názory, a pokud se vyjádřím ve stejném duchu, hned si myslí, že říkám něco urážlivého," píše herečka.

Jennifer tudíž došla k závěru, že musí hledat jiný způsob, jak vyjádřit svůj názor a zůstat mužům kolem sebe sympatická. "Nemyslím si, že bych někdy pracovala pro muže, který by trávil čas přemýšlením nad tím, jaký způsob komunikace použije, aby byl vyslyšen."

 

Právě se děje

před 19 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy