Jennifer Lawrence si stěžuje, že vydělává méně než muži. Ročně si přitom přijde na miliardu

jaz
Aktualizováno 15. 10. 2015 18:15
Hollywoodská herečka si postěžovala na platovou nerovnoprávnost žen z filmové branže. Naráží tak na uniklé informace společnosti Sony, které odhalily, že měla nižší honorář než její mužští kolegové. Herečka si stěžuje také na fakt, že ženy jsou stále přehlížené a jejich názor nemá takovou váhu. Lawrence byla v letošním roce časopisem Forbes prohlášena za nejlépe placenou herečku světa. Jen za poslední rok si vydělala v přepočtu 1,2 miliardy korun.
Jennifer Lawrence
Jennifer Lawrence | Foto: Reuters

Los Angeles – Hvězda akční série Hunger Games Jennifer Lawrence publikovala na feministicky laděném blogu esej, kterou reaguje na uniklé informace společnosti Sony. Ženy v Hollywoodu jsou podle ní platově podhodnocené a jejich názory nemají takovou váhu.

Před rokem se hackerská skupina Guardians of Peace (Strážci míru) nabourala do e-mailové korespondence společnosti Sony Pictures Entertainment a kromě pikantností na některé celebrity vyzradila i telefonní čísla nebo právě výši platů filmových hvězd.

Lawrence inkasovala ve filmu Špinavý trik o dvě procenta z podílu na zisku méně než její kolegové Bradley Cooper a Christian Bale. Informoval o tom server Today.

K faktu, že honoráře hereček nedosahují stejné výše jako u herců, se vyjadřovala řada celebrit včetně samotné Jennifer Lawrence. Ta se ale k tématu nyní vrátila ve své eseji nazvané Proč vydělávám méně než můj hvězdný kolega?, kde si mimo jiné stěžuje na to, že se v Hollywoodu nedostává dostatečné váhy jejím názorům.

"Když někdo hacknul Sony, zjistila jsem, jak málo jsem placená oproti mým mužským kolegům. Ale nenaštvala jsem se na Sony, ale sama na sebe," píše Lawrence. "Pohořela jsem coby vyjednávač, protože jsem to vzdala příliš brzy. Nechtěla jsem dál bojovat o miliony dolarů, které upřímně řečeno nepotřebuji."

Herečka vzdala boj za vyšší plat hlavně proto, že honoráře jsou dostatečné a navíc se chtěla udržet na výsluní a zůstat žádanou. Uvědomuje si, že není jedinou ženou v Hollywoodu, která se potýká se stejnými problémy.

Pětadvacetiletá Lawrence si podle magazínu Forbes vydělala za posledních 12 měsíců odhadem 52 milionů dolarů (asi 1,2 miliardy korun). Druhá nejlépe placená herečka světa, třicetiletá Scarlett Johansson, si za stejné období přišla údajně na 35,5 milionu dolarů (téměř 848 milionů korun).

V Hollywoodu muži nedávají ženám moc prostoru

K článku Jennifer Lawrence se vyjádřil i Bradley Cooper, její lépe placený kolega ze snímků Terapie láskou nebo Špinavý trik. "Zajímavé je, že si myslíme, že si zasloužíme jen určitou částku, což není správné. Je to o změně myšlení, jak to udělala Sienna," narážel 40letý herec v rozhovoru pro E!News na herečku Siennu Miller, která odstoupila z natáčení právě proto, že získala menší honorář než její herecký kolega.

Kromě platového ohodnocení si Lawrence stěžuje také na genderově předpojaté chování. "Před pár týdny jsem v práci vyjádřila jasně svůj názor bez jakékoli agrese, jen otevřeně. Muž, se kterým pracuji (on vlastně pracuje pro mě), řekl: "Wow! Všichni jsme přece jeden tým." Jako kdybych na něj křičela. Byla jsem tak šokovaná, protože nic, co jsem řekla, nebylo osobní, útočné a ani špatné. Vše, co slyším a vidím celý den, jsou muži vyjadřující své názory, a pokud se vyjádřím ve stejném duchu, hned si myslí, že říkám něco urážlivého," píše herečka.

Jennifer tudíž došla k závěru, že musí hledat jiný způsob, jak vyjádřit svůj názor a zůstat mužům kolem sebe sympatická. "Nemyslím si, že bych někdy pracovala pro muže, který by trávil čas přemýšlením nad tím, jaký způsob komunikace použije, aby byl vyslyšen."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Šéftrenérem atletické reprezentace po Netscherovi bude Sluka

Nový šéftrenérem české atletické reprezentace byl jmenován Pavel Sluka. Od října ve funkci nahradí jiného bývalého tyčkaře Jana Netschera, který ji opustil v květnu po necelých dvou letech. Sluka dosud zastával post vedoucího sportovního úseku atletického svazu a byl u postupu českého týmu zpět do Superligy mistrovství Evropy družstev v Kluži i na olympijských hrách v Tokiu.

před 15 minutami

Slovenský prokurátor zrušil stíhání dvou novinářů

Slovenský prokurátor v úterý zrušil stíhání dvou novinářů z Denníku N, obviněných z vyzrazení utajované informace v článku z roku 2018, oznámil mluvčí prokuratury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy