Režisér kritizuje Cruise za jeho scientologickou víru

jaz
27. 8. 2015 8:00
Hollywoodský režisér a scenárista obviňuje novináře, že se záměrně vyhýbají otázkám na scientologickou víru Toma Cruise.
Tom Cruise
Tom Cruise | Foto: Reuters

Praha – Scenárista a režisér Paul Haggis kritizuje americká média, že ochraňují herce Toma Cruise a záměrně vynechávají otázky týkající se jeho víry. Oscarový tvůrce označil novináře za PR pracovníky a vyzval Cruise, aby o své víře otevřeně promluvil. 

Režisér poskytl rozhovor webu The Daily Beast a řeč došla i na dokumentární film z března letošního roku, který je sondou do zákulisí církve založené na myšlenkách amerického spisovatele L. R. Hubbarda.

Scientologická církev

Obálka scientologického časopisu Freedom

V roce 1954 ji založil spisovatel sci-fi příběhů Lafayette Ronald Hubbard. Studiem scientologie má člověk získat vlastní nesmrtelnost a přetnout koloběh zrození a smrti, píše se na české Wikipedii.

Podle encyklopedie se k nauce na celém světě hlásí asi milion lidí, byť sama církev hovoří o devíti milionech. Mezi stoupence patří například hollywoodské hvězdy Tom Cruise a John Travolta.

V USA je uznána za církevní a veřejně prospěšnou organizaci, v Česku scientologové působí jako nezisková organizace. Například v Německu jí ale odmítli přiznat status náboženského společenství. Její činnost monitorují tajné služby.

Haggis byl členem scientologické církve 35 let, v roce 2009 víru opustil. Letos účinkoval v dokumentu Going Clear: Scientology and Prison of Belief, který odhalil pozadí scientologů a americká média mu věnovala velkou pozornost.

Hollywoodský herec a jeden z nejvýznamnějších členů církve Tom Cruise se ale odmítal k působení u scientologů vyjádřit. Podle Haggise je zvláštní, že Cruise ani nemusí odpovídat na otázky novinářů, protože je žurnalisté zkrátka nepokládají. "Když jde o filmovou hvězdu, odpustíme jí cokoliv," řekl Haggis s tím, že média Cruise zbytečně šetří a rozmazlují a na tiskových konferencích k jeho novému filmu Mission: Impossible – Národ grázlů se ho neptají na příjemné dotazy.

Haggis také vyzdvihuje práci Cruisova PR týmu, který herce chrání před negativní reklamou v médiích. Jak upozorňuje deník The Guardian, novináři jsou dopředu varováni, že nesmí pokládat otázky, které by se jakkoli týkaly hercova osobního života či jeho víry.

Dokument odhalil zásadní skutečnosti, které by podle Haggise měl Cruise objasnit. Film například vyčíslil hodnotu majetku scientologické církve na 100 miliard dolarů, protože je osvobozena od daní. Dokument se věnuje i otrocké práci a nelidskému zacházení, které je za zdmi církve běžné.

Scientologie je jako komunismus, je to hra pro veřejnost, tvrdí odborník na sekty Zdeněk Vojtíšek. Může podle něj být i nebezpečná. Scientolog Jiří Voráček nesouhlasí. Víra mu prý dává odpovědi. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 37 minutami

Osm lidí, kteří sundávali v úřadech Macronovy portréty, dostalo pokuty

Soud v Paříži odsoudil k pokutě 500 eur (13 tisíc korun) každého z osmi ekologických aktivistů, kteří na začátku roku v úředních budovách několika obvodů francouzské metropole sundávali portréty prezidenta Emmanuela Macrona. Muže, který jejich počínání natáčel, osvobodil. Informují o tom francouzská média.

Zdroj: ČTK
Další zprávy