Rady architektky: Jak si navrhnout interiér? Pečlivě plánujte a začněte od základu

Karolína Hornová
29. 1. 2017 13:35
Navrhnout interiér „na míru“ svým představám a potřebám může být bez pomoci odborníka obtížné. Architektka Helena Míková radí, na co bychom při navrhování interiéru svépomocí neměli zapomenout.
Foto: ISIFA/Thinkstock

„Na začátku je třeba si odpovědět na několik otázek. Na jak dlouho byt zařizujeme? Jak moc na jeho kompletní vybavení spěcháme? Kolik peněz máme k dispozici nebo kolik chceme investovat? Tato kritéria by měla být pomocníkem při rozhodování,“ říká architektka Helena Míková z pražského ateliéru Míková Hexnerová.

Dalším důležitým faktorem je podle ní i to, v jakém životním období se nacházíme. „Jiné požadavky, nároky a potřeby na bydlení má samostatně žijící muž, jiné mladá rodina či starší manželský pár. Potřeby jednotlivců a rodin se také mění v čase. Zařídit si byt není až tak jednoduchá věc," upozorňuje architektka.

Proto radí si hned na začátku sepsat požadavky na interiér, které by měly být ovlivněny životním stylem. „I když je to často dáno již dispozicí bytu, nejprve musíme konkrétním místnostem přiřadit jejich funkci. Pokud nemáme pro každou činnost samostatnou místnost (ložnice – spaní, pracovna – práce, kuchyně – vaření), musíme se zamyslet nad tím, které činnosti můžeme integrovat,“ vysvětluje.

Dobré je uvědomit si třeba i to, kterou svou oblíbenou činností můžeme rušit ostatní členy rodiny. „Toto rozhodování je velmi individuální, pokud například neradi spíme vedle počítače, pracovní kout by neměl být v ložnici, pokud nevaříme, nepotřebujeme obrovskou kuchyni,“ radí architektka.

Řiďte se svým vkusem

Dalším krokem je rozmyslet si, jakým stylem se chceme obklopit. Někdo má jasno od začátku, jinému se líbí různé styly a rád by zkombinoval třeba moderní interiér se starožitnostmi a designovými doplňky. Pokud jasnou představu nemáte, není nic lepšího než si ji utvořit: pomohou časopisy o designu s inspirativními „návštěvami“, ale i tisíce fotografií na internetu – skvělým pomocníkem mohou být třeba Instagram nebo Pinterest.

Když svůj styl najdeme, je vhodné od tohoto konceptu při tvorbě základu interiéru neodbočovat. „V prvotním nadšení jsme náchylní koupit vše, co se nám líbí, a vybrané kousky pak spolu často netvoří harmonický celek. Ve fázi rozmyšlení je dobré mít dost času a prostoru," upozorňuje Helena Míková.

Varuje tak před situací, kdy si koupíme třeba i drahý designový kousek, ale pak zjistíme, že se do našeho interiéru stylově (nebo třeba barevně) vlastně vůbec nehodí.

Nenavyšujte rozpočet zbytečně

„Vybavování bytu je poměrně nákladná věc a ne vždy si můžeme dovolit sáhnout po našem ideálu,“ konstatuje architektka.

V některých případech, jako je kuchyňská linka nebo kvalitní vestavěné skříně, se ale podle ní nevyplatí šetřit. Zároveň upozorňuje na fakt, že dodací lhůty nábytku na míru nebývají zrovna krátké – kolem šesti i více týdnů. Nedočkavci by měli s touto skutečností počítat a domluvit se v dostatečném předstihu s developerem, prodejcem bytu či společností zařizující klientské změny. Podobné dodací lhůty čekejte i v případě objednávky závěsů, garnýží či rolet na míru.

Nezapomeňte si rozmyslet i to, jak budete jednotlivé zařízení používat. „Například, co se investic týče, jsme-li rodina s malými dětmi, nemá třeba smysl investovat do drahé sedací soupravy, stejně jako pro singles zařizovat pronajatou garsoniéru v panelovém domě tím nejdražším, co na trhu existuje," podotýká Helena Míková. 

Zařizujte systematicky

Začínat od konce nebo nakupovat bezhlavě se nevyplácí a u bydlení to platí dvojnásob. „Vždy je lepší, pokud začneme základním vybavením, k němuž patří kuchyň, skříně, postele a sedačka. Až potom bychom měli vybírat drobnější a doplňkové kusy nábytku. Je to taktičtější, než když začneme třeba od úžasného svícnu. Máme pak větší naději, že se nám podaří vše sladit,“ říká Helena Míková.

Stejným způsobem doporučuje zacházet i s barvami interiéru. „Já osobně preferuji neutrální barvy, především u vybavení, které má vydržet delší dobu. Je to nadčasové, neomrzí se a výrazné barvy můžeme vždy dodat v doplňcích, které lze snáze obměnit. Opět je to ale věc preferencí a osobního vkusu,“ říká architektka.

Její práci charakterizuje právě zmíněná nadčasovost a jednoduchost, vyhýbá se módním trendům, které velmi rychle zastarají. „Velmi ráda používám přírodní a nesyntetické materiály: dřevo, sklo, keramiku, přírodní linolea. Mám ráda, když materiál přiznává svou podstatu. Je mi milejší bílé lamino než lamino v dekoru dřeva,“ vysvětluje.

Stejně jako barvy i celková dispozice bytu je skutečností, kterou nelze snadno měnit. Pokud nám dispozice koupeného bytu nevyhovuje, je na místě zvážit všechny vstupní informace, které jsme shrnuli na začátku, tedy třeba skutečnost, jak dlouho v bytě plánujeme bydlet.

Pokud jde o „startovací byt“, který za dva roky pronajmeme a koupíme nový, stačí situaci vyřešit kompromisem. „Částečně můžeme dispozici upravit pomocí nábytku či posuvných stěn,“ doporučuje Míková a dodává: „Pokud však plánuji v delším časovém horizontu, stojí za zvážení, zda nepodniknout stavební úpravy. Opět každá tato situace je individuální a nemá obecné řešení.“

Je třeba si uvědomit, že bydlení má sloužit potřebám svých uživatelů. I když se nám do větší a třeba i nákladnější úpravy prostoru nechce, je lepší se rozhodnout, dokud je byt prázdný, a třeba si i načrtnout plánek, jak bude byt přibližně vypadat bez této úpravy a s ní.

Můžeme si rozkreslit byt v měřítku třeba na milimetrový papír nebo použít počítačový program – třeba Google SketchUp, který je zdarma a nabízí intuitivní ovládání. Rozvážným plánováním i úpravami se sice možná datum nastěhování do nového bytu posune, ale z dlouhodobého pohledu se takový přistup určitě vyplatí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

V Burkině Faso vojáci svrhli prezidenta. O půlnoci se uzavřou hranice a bude rozpuštěna vláda

V Burkině Faso v pátek vojáci svrhli prezidenta Paula-Henriho Damibu, který se v lednu dostal k moci rovněž převratem. Vojáci to oznámili v televizním projevu poté, co obsadili státní televizi a zablokovali přístup k úřadům. O půlnoci se uzavřou pozemní i vzdušné hranice země, přestane platit ústava a bude rozpuštěna vláda, oznámili pučisté podle agentury AFP. Novou hlavou státu je podle vojáků Ibrahim Traoré, uvedla AP.

Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se dnes rozléhala těžká střelba, v blízkosti prezidentského paláce byl slyšet silný výbuch, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize, která krátce přerušila vysílání.

Vláda během odpoledne na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP. "Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo nejméně 20 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si v pátek vyžádal nejméně 20 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. Podle Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) má útok nejméně 24 obětí a 36 raněných, uvedla agentura AFP. Většina obětí jsou dívky, k útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

Podle očitého svědka útoku jsou oběťmi většinou dívky. Ve třídě sedělo asi 600 studentů, chlapci v zadních řadách a dívky vepředu, tedy blíže dveřím, kterými vešel útočník, uvedla AFP. Chlapec, který byl rovněž ve třídě, uvedl, že nejprve slyšel střelbu. Sebevražedný útočník podle něj nejdřív zastřelil stráže a pak vešel do učebny.

"Ozval se hlasitý výbuch a pak nastal chaos, mnoho studentů, chlapců i dívek, se snažilo z budovy utéct. Byla to strašná scéna. Všichni se strašně báli," řekl agentuře AFP prodavač ze zasažené čtvrti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí

Na jihovýchodě Íránu v provincii Sístán a Balúčestán zemřelo v pátek při střetech protestujících s armádou 19 lidí. Je mezi nimi i provinční zpravodajský důstojník íránských revolučních gard, informovala agentura AFP s odvoláním na státní televizi. Protivládní demonstrace, které se po celém Íránu konají dva týdny, si vyžádaly přes osm desítek obětí.

"Provinční zpravodajský důstojník islámských revolučních gard, plukovník Alí Musáví byl zabit," uvedla státní televize. Podle regionálních úřadů zemřelo při střetech ve městě Záhedán 19 lidí a další dvě desítky utrpěly zranění. Podle agentury AFP státní média předtím informovala o šesti desítkám mrtvých při protivládních protestech, jež trvají od 17. září. Vypukly po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie a která na policejní stanici upadla do kómatu a posléze zemřela v nemocnici. Místní úřady tvrdí, že zemřela na infarkt, podle rodiny ji policie zbila.

Íránská média v pátek také informovala, že kvůli protivládním protestům bylo v zemi zatčeno i devět cizinců. Pocházejí mimo jiné z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska, podle íránské vlády byli zadrženi během demonstrací či jinde, ale protesty proti vládě podporovali.

Oznámení o zatčení cizinců přišlo den poté, co německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že bude prosazovat sankce EU kvůli zásahům íránských bezpečnostních složek vůči demonstrantům. Brutalitu zásahů tento týden kritizovala například i španělská či francouzská diplomacie nebo lidskoprávní organizace Amnesty International. Rovněž generální tajemník OSN António Guterres vzkázal íránskému režimu, aby se armáda zdržela "nepřiměřeného použití síly", a vyzval k nezávislému vyšetření úmrtí Amíníové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy