Belgické bary testují pomocnou hodinku. Lidé zaplatí dva drinky, dostanou jen jeden

Kdo by neznal šťastnou hodinu, takzvanou happy hour, kdy zákazník za cenu jednoho nápoje dostává rovnou dva drinky. I tohle však koronavirus pravděpodobně změní. V Belgii, zemi, jejíž pivní kultura se dostala na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, se rozhodli, že nyní je čas na helpy hour, tedy pomocnou hodinu, píše agentura AP.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Bary a restaurace v zemi mohly tento týden znovu otevřít. Zavřené, a tedy bez příjmů, byly kvůli koronavirové pandemii téměř tři měsíce. Svaz belgických kaváren Fedcaf se proto rozhodl vyzvat Belgičany, aby podpořili svůj oblíbený lokál tím, že si koupí jeden nápoj a zaplatí dva.

"Nyní, když se bary pomalu znovu otevírají poté, co byly měsíce zavřené, je čas jim oplatit jejich laskavost," uvedl Svaz belgických kaváren v propagační kampani vyzývající ke změně takzvaných happy hour na helpy hour.

Bary a restaurace v Belgii mohly od pondělí znovu přivítat zákazníky, ovšem za přísných podmínek. Prezidentka Fedcaf Diane Delenová se domnívá, že tvrdá opatření sníží návštěvnost podniků nejméně o dvě třetiny. Iniciativa helpy hour má pomoci majitelům podniků zmírnit šok z krize způsobené koronavirem.

"Nemyslím si, že Belgičané budou rádi, když jim zmizí jejich oblíbená kavárna," řekla Delenová agentuře AP. "Je to dočasné opatření, které pomůže vyhnout se lavině bankrotů. A až se všechno vrátí zpět do normálu, klienti budou spokojení, protože se vrátí jejich šťastné hodiny," dodala. Podle svazu by nemusela koronavirovou krizi přežít polovina z 12 tisíc belgických kaváren.

Na rozdíl od happy hour, které začínají a končí podle rozhodnutí majitele podniku, si helpy hour určí zákazník. To znamená, že kdokoli může kdykoli nabídnout obsluze, že zaplatí dva nápoje. V bruselské kavárně nebo baru stojí pivo v průměru 2,8 eura (75 korun).

před 9 minutami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.