Švédská lázeňská vesnice je na prodej za sedm milionů dolarů, v ceně je i les

Magazín Magazín
9. 6. 2020 6:00
Lázeňská vesnice Sätra Brunn na východě Švédska leží zhruba 123 kilometrů od Stockholmu a žije v ní něco přes 300 obyvatel. Komplex, který sestává ze sedmi desítek budov, včetně kostela, mateřské školy, hotelu, lázeňského centra či konferenčního centra, je nyní na prodej za sedm milionů dolarů. Kromě toho je součástí kupní ceny i několik akrů lesa.

Historie dodnes plně fungující vesnice v kraji Västmanland sahá až do roku 1700, kdy zde byl vybudován základ lázní. Dodnes patří mezi nejznámější a nejstarší lázeňské komplexy ve Švédsku. 

Současní majitelé ji koupili v roce 2002. Jonas Martinsson z realitní agentury Christie's International Real Estate řekl americkému zpravodajskému webu CNN, že skupina patnácti místních obyvatel tehdy obec koupila, aby pomohla zachovat kus švédské historie. 

Skupina udržovala vesnici o rozloze 58 hektarů, čítající na sedmdesátku budov, více než 30 let. Pořádali také pravidelné akce a oslavy, jako je jeden z nejznámějších švédských svátků - letní slunovrat. Ten každým rokem lákal tisíce návštěvníků.

Nyní však stárnou a hledají někoho, komu by vedení vesnice mohli předat. 

Místo vhodné pro odpočinek nebo spirituální pobyty

Kromě lázeňského komplexu, odsvěceného kostela, školy, restaurace či konferenčního centra a obytných domů je součástí prodeje také 34 hektarů lesa. "Je to velmi komplexní struktura, která se vytvářela během stovek let," uvedl Martinsson s tím, že takovéto místo nelze vybudovat jen tak během pár let. 

O vesnici podle realitní společnosti projevilo zájem již několik lidí, realitní agentura však kvůli pandemii prodloužila uzávěrku až do konce srpna. O novém majiteli rozhodne dražba. Současná cena je stanovena na 7,6 milionu dolarů. 

Do Sätra Brunnu jezdí především v létě skandinávští cestovatelé. Místo je podle realitního makléře vhodné také pro jógové nebo jiné spirituální pobyty. 

Ti, kteří by místo rádi koupili, tak budou muset počítat například se zateplením nebo s nezbytnými opravami, aby se budovy daly využívat celoročně. A Martinsson uvádí, že bude možné využít také případné dotace od švédských organizací pro památkovou péči. 

V Sätra Brunnu se nachází jeden ze sedmi nejčistších pramenů vody ve Švédsku. Lázně založil v roce 1700 provinční lékařský důstojník Samuel Skragge poté, co zjistil, že voda má léčivé účinky. Během druhé světové války a po ní se zde usídlilo několik tisíc uprchlíků z jiných zemí Evropy. 

Video: Thermal není muzeum, říká jeho ředitel

Čtyřicet tisíc hostů přijede za léčením, ne na festival, ten nás neuživí. To, co se děje, je modernizace, ne destrukce, tvrdí Vladimír Novák. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy