Změny klimatu komplikují život pěstitelům kávy v Peru

vk
6. 9. 2008 16:00
Dříve pevně daná doba sklizně začíná být nevyzpytatelná
Peruánská káva díky globálnímu oteplování zraje kratší dobu
Peruánská káva díky globálnímu oteplování zraje kratší dobu | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

La Merced  - Rostoucí teplota a nevyzpytatelné počasí mění historické zvyklosti v pěstování kávy, říkají pěstitelé z Peru. 

Země podle informací agentury Reuters trpí především následky tání tropických ledovců.

Sběračka kávy Teresa Rochová říká, že vyšší teploty jsou zodpovědné za rychlejší začátek letošní sezony. Podle ní káva letos dozrála o měsíc dříve než v loňském roce.

Peruánští farmáři doplňují, že vysokohorské rostliny dozrávají v podmínkách stále více typických pro jejich nížinné příbuzné.

Souvislosti: V Peru vzniklo nové ministerstvo. Pro životní prostředí

Peru neví, kdy bude zima

V současné době si pěstitelé kávy nemohou být jisti, kdy vlastně očekávat zimu - zda v listopadu, prosinci nebo až v březnu.

Přichází někdy až v dalších měsících, řekl pro Reuters Cesar Rivas, prezident národní asociace majitelů plantáží.

„To způsobuje kompletní zmatek v produkci kávy," dodal Rivas.

V předchozích sezonách peruánští pěstitelé kávy začínali sklízet úrodu v dubnu, asi šest měsíců před světovou sklizní kávy arabica. Dřívější začátek sezóny tradičně poskytoval Peru, šestému největšímu vývozci kávy na světě, jedinečnou výhodu.

Místní farmáři mají strach, že pokud se bude doba zrání kávy i nadále zkracovat, o své privilegium přijdou. 

Více o Peru: V kontaminovaném jezeře v Peru uhynulo 25 tun ryb

Káva roste výš v horách

Podle OSN budou teploty během příštích sto let celosvětově stoupat o jeden až šest stupňů. Pěstitelé kávy se budou muset přizpůsobit.

V Kostarice zakládají kávové plantáže ve stále vyšších nadmořských výškách. Místa, kde dříve káva nerostla, teď patří k nejproduktivnějším.

Klimatické změny sice farmářům umožňují rozšiřovat kávové plantáže více do hor, zároveň ale mohou vystavit úrodu neobvyklým srážkám a netypickým stupňům vlhkosti.

Peruánští pěstitelé kávy připisují změnám klimatu i letošní nedostatek dešťů, loňská sucha v Brazilii a silný vítr v Guatemale.

Ředitel družstva pěstitelů kávy v La Merced Pablo Vargas říká, že farmáři si jsou vědomi klimatických změn a někteří pracují na omezení jejich působení na prostředí pěstováním stínomilné kávy a používáním přírodních hnojiv. 

Čtěte také: Darwinova noční můra perutýn devastuje Karibik

 

Právě se děje

Další zprávy