Darwinova noční můra perutýn devastuje Karibik

gaz
14. 8. 2008 14:05
Únik exotických ryb z akvária do moře působí problémy
Tohle byl ten poslední pohled, který se mnohým obyvatelům korálového útesu naskytl...
Tohle byl ten poslední pohled, který se mnohým obyvatelům korálového útesu naskytl... | Foto: Jens Petersen

San Juan (Portoriko) - Hurikán Andrew zasáhl pobřeží Spojených států v srpnu 1992 a způsobil smrt 65 lidí. Jeho důsledky jsou ale v oblasti cítit dodnes.

Hurikán totiž mimo jiné poškodil soukromé floridské akvárium, ze kterého se do volného moře dostalo šest perutýnů ohnivých.

Teď potomci těchto překrásných ryb, jejichž původními domovy jsou Indický a Tichý oceán, zaplavili vody Karibského moře.

K vidění jsou na Kubě i v Dominikánské republice, pozorováni byli ale dokonce až na Rhode Islandu, tedy nedaleko New Yorku, ve vzdálenosti 2000 kilometrů od akvária, z něhož původní exempláře této exotické ryby unikly.

Kobylky oceánu

"Tohle může dost dobře být ta nejničivější mořská invaze v dějinách," citovala agentura AP odborníka na život v oceánech Marka Hixona z Oregonské státní univerzity.

Perutýn ohnivý
Perutýn ohnivý | Foto: Tobias Biehl

"Pravděpodobně neexistuje způsob, jak tuto invazi zcela zastavit," dodává Hixon, který množení perutýnů srovnává s nálety kobylek.

Jeden z výzkumných týmů pozoroval, jak perutýn dokázal během půl hodiny spořádat dvacet malých rybek.

Připomíná to případ nilského okouna, který byl uměle vysazen do afrického Viktoriina jezera v padesátých letech a od té doby tam stačil vyhubit více než 200 původních druhů.

V poslední době se mu dostalo pozornosti zejména díky filmu režiséra Huberta Saupera Darwinova noční můra z roku 2004, který byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší dokumentární film a proběhl i kiny v České republice.

"K takovým věcem opakovaně dochází ve sladké vodě," říká Hixon. "Ale nikdy dříve jsme neviděli tak rozsáhlou a zhoubnou invazi v oceánu."

Některé části Baham udávají desetinásobný nárůst počtu perutýnů jen za minulý rok.

Ničivá koalice s řasami

Invazní druh přitom neohrožuje pouze ryby a korýše, které požírá jako na běžícím pásu, ale celý ekosystém karibských korálových útesů.

Jejich rovnováha je už podle vědců narušena oteplováním klimatu, které způsobuje množení řas.

Těch může po zásahu perutýna ještě přibýt: krmí se totiž právě těmi rybami, které udržují jejich množství na relativně stabilní úrovni.

"Pokud se tyto malé ryby stanou potravou perutýna a začneme je ztrácet, ocitneme se uprostřed víru nepříjemných událostí, který zasáhne ekosystém korálových útesů," prozradil AP Andy Dehart z Národního akvária ve Washingtonu.

Třiceticentimetrová ryba není agresivní, její tělo je však obklopeno jedovatými ostny, jejichž bodnutí je velmi bolestivé.

Pokusy nasadit na perutýny žraloky nebo murény se zatím nesetkaly s úspěchem. Ryba však chutná zástupcům kanicovitých. Vědci tak plánují vytvoření rezervací pro kanice a další predátory, kteří by mohli pomoci perutýny vyhubit.

 

Právě se děje

Další zprávy