Zemřel kanadský režisér Jean-Marc Vallée, tvůrce oceňovaných Sedmilhářek

ČTK ČTK
27. 12. 2021 7:36
Zemřel kanadský filmový režisér, scenárista a producent Jean-Marc Vallée, který natočil například ceněné seriály Sedmilhářky a Ostré předměty nebo drama Klub poslední naděje. Podle serveru Variety zesnul náhle během vánočního pobytu na chalupě poblíž města Québec. Bylo mu 58 let.
Jean-Marc Vallée
Jean-Marc Vallée | Foto: ČTK

Vallée se do širšího povědomí zapsal filmem Klub poslední naděje z roku 2013. Jeho hrdina se dozví, že má AIDS a do konce života mu zbývá jen měsíc, ale rozhodne se bojovat s osudem.

Herci Matthew McConaughey a Jared Leto za role v tomto snímku získali Oscary, Vallée byl nominován v kategorii za nejlepší střih. Také představitelky jeho následujícího filmu Divočina, Reese Witherspoonová a Laura Dernová, obdržely nominaci na Oscara.

Úspěch Vallée slavil i se seriálem Sedmilhářky z roku 2017, za nějž získal cenu Emmy. "Televizní zpracování románové předlohy od australské autorky Liane Moriartyové se předloni nestalo senzací jen díky přítomnosti Nicole Kidmanové nebo Reese Witherspoonové," napsala v recenzi na Aktuálně.cz kritička Táňa Zabloudilová.

Podle ní velký podíl na úspěchu Sedmilhářek měly právě Valléeho režie a střih. "Mohly za zasněnou atmosféru přímořského městečka v Kalifornii i pocit neustále sledujících očí," uvedla kritička, podle níž byl režisér u herců oblíbený. "Dává jim maximální prostor a vytváří co nejpřirozenější podmínky k práci, používá například málo umělého svícení a na place je nenutí trávit tolik času," doplnila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Záchranná stanice Prahy pro volně žijící živočichy loni přijala 5275 zvířat

Pracovníci záchranné stanice hlavního města pro volně žijící živočichy loni přijali 5275 zvířat 138 druhů, podobně jako o rok dříve. ČTK to sdělila Petra Fišerová, mluvčí městské organizace Lesy hlavního města, která záchrannou stanici v pražských Jinonicích provozuje. Stanice se loni starala o 786 ježků, což byl nejvyšší počet v historii stanice.

"Rok 2021 byl výjimečný příjmem velkého množství ježků. Celkem jsme jich přijali 786, z toho bylo více než 280 osiřelých ježčích mláďat. Důvodem vysokého počtu přijatých ježků mohou být vhodné klimatické podmínky pro opakované vrhy ježků, ale zároveň více střetů s aktivitami člověka," uvedla Fišerová.

Nejčastěji se do záchranné stanice dostávali živočichové, kteří utrpěli zranění. Obvykle šlo o střety s vozidlem nebo o nárazy do překážek jako jsou skleněné plochy nebo trolejové vedení. Dvě třetiny zvířat v záchranné stanici loni tvořili ptáci. V péči pracovníků záchranné stanice loni skončilo také 219 zajíců, 114 veverek, zhruba stovka netopýrů a 50 srnců.

Počet zraněných či jinak handicapovaných zvířat, které stanice ročně přijme, podle mluvčí v posledních letech stoupá. Zatímco například v roce 2017 bylo nově přijato 4134 zvířat, v roce 2021 jich bylo zhruba o tisíc více. Dosud nejvíce zvířat bylo přijato v roce 2019, kdy se pečovatelé starali o 5368 živočichů. Stanice v pražských Jinonicích funguje od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy