Zemřel herec Miroslav Kaman, proslavila ho role esenbáka v komedii Pelíšky

Magazín Magazín
29. 7. 2021 16:08
Herec Miroslav Kaman zemřel v Lipnici nad Sázavou ve věku 75 let. Nejvíce ho proslavila role policisty v dobové komedii Jana Hřebejka Pelíšky.
Miroslav Kaman
Miroslav Kaman | Foto: Profimedia.cz

Na Vysočině, ve vesnici Lipnice nad Sázavou, herec zemřel již v květnu. Zprávu o jeho úmrtí přinesl web iDnes.cz s odvoláním na místního starostu Zdeňka Rafaje a místostarostu Marka Hanzlíka. Kaman v Lipnici žil v domě s pečovatelskou službou.

K herectví se dostal až po padesátce, objevil se v menších rolích v seriálech Zdivočelá země nebo Hospoda. 

Hereckou kariéru mu nastartovala spolupráce s režisérem Janem Hřebejkem, který ho obsadil do komedie Pelíšky. Ve filmu ztvárnil svérázného esenbáka, který na školní besídce seznamuje studenty s "běžnou prací policisty". Jeho replika "No, dvě dávky" zlidověla.

Hřebejk pak Kamana obsadil i do filmu Horem pádem, dále se objevil v dramatu Oběti a vrazi nebo v komediích O život či Bony a klid 2. 

Jihlavský rodák kromě toho pracoval jako horník, závozník nebo vychovatel. 

Rozkaz zněl jasně. Známá scéna Miroslava Kamana z Pelíšků. | Video: Česká televize
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

před 1 hodinou

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
Další zprávy