Vyhrajte lístky na parťáky Glena Hansarda v Arše!

Kultura Kultura
19. 3. 2013 20:35
Nabízíme třikrát dva lístky na Czerish Festival v Praze
Paul Tiernan
Paul Tiernan | Foto: Aktuálně.cz

Soutěž - Vyhrajte s deníkem Aktuálně.cz volné vstupenky na festival Czerish Festival v pražském Divadle Archa. Až do čtvrtka 21. března (do 11:00) můžete zkusit získat třikrát dva lístky zdarma.

Výherce budeme informovat mailem, budou zapsaní na gusetlistu zahajovacího koncertu Czerish Festivalu, který se uskuteční 23. března v Arše.

Na koncertu vystoupí Paul Tiernan, který pochází z Irského Corku a dnes žije ve Francii. Je považován za jednoho z nejlepších evropských písničkářů, výborného kytaristu a zpěváka s hedvábným hlasem, který zní současně drsně jak štěrk. Proslavil se jako člen irské skupiny Interference, kteří velmi ovlivnili Glena Hansarda.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Další výrazná osobnost irské folkové scény Mark Geary vystoupí se svými hosty - Gráinne Ellen Hunt, se kterou spolupracoval na své poslední desce Songs About Love, Songs About Leaving. Geary je výrazná osobnost irské, ale i americké folkové scény. Patří k irského hudební vlně 90. let, ze které vzešli mj. i The Frames, Damien Rice nebo Bell X1.

S lídrem The Frames Glenem Hansardem jej dodnes pojí silné přátelské pouto, opakovaně hostoval jak na jeho sólových koncertech, tak i s kapelou.V New Yorku, kam z Dublinu emigroval v devatenácti letech, našel své pevné místo v místní folkové komunitě i osobitý hudební výraz.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Dalším vystupujícím bude Mark Penny na klávesy a jako bonbónek také zpěvák a kytarista Fiacre Gaffney, jinak častý tour manager a řidič Glena Hansarda. Vystoupení v takovéto sestavě je zcela unikátní.

„Irská kultura je nám podvědomě známá a možná za to mohou společné keltské kořeny. Pojďme spolu hledat poklady zeleného ostrova a srovnávat je s kulturou naší," říká Jiří Hejl, dlouholetý iniciátor česko-irských setkání.

Czerish Festival taková srovnání postupně nabídne i v jiných formách kultury. "Připravujeme i další součásti festivalu - Czerish Dance, Czerish Movie, Czerish Paintings a rádi bychom dostávali festival do dalších českých měst," dodává Hejl. Czerish Festival by postupně měl mít i svou irskou část, představující zajímavé české umělce i irskému publiku.

Další termíny Czerish Festivalu: 21.3. v Jazz Tibet Clubu v Olomouci a 22.3. v Galerii M v Milevsku.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Schodek letošního státního rozpočtu bude kolem 400 miliard Kč, řekla Schillerová

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Deficit by tak byl vyšší než vloni, ale menší proti plánu. Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí (MF) navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč.

Podle Schillerové od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. "Roli ale ještě sehrají především investice," dodala ministryně.

Deficit státního rozpočtu tak bude zřejmě vyšší než vloni. Tehdy stát hospodařil podle nedávno schváleného závěrečného účtu se schodkem 367,4 miliardy korun. Sněmovna původně schválila schodek 40 miliard, ale postupně ho kvůli dopadům pandemie zvýšila až na 500 miliard korun.

Letošní schodek rozpočtu by se podle předpokladů ministryně měl ve zbývající části roku zvýšit asi o 100 miliard Kč, ke konci srpna podle údajů MF činil 298,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy