Vyhrajte lístky na parťáky Glena Hansarda v Arše!

Kultura Kultura
19. 3. 2013 20:35
Nabízíme třikrát dva lístky na Czerish Festival v Praze
Paul Tiernan
Paul Tiernan | Foto: Aktuálně.cz

Soutěž - Vyhrajte s deníkem Aktuálně.cz volné vstupenky na festival Czerish Festival v pražském Divadle Archa. Až do čtvrtka 21. března (do 11:00) můžete zkusit získat třikrát dva lístky zdarma.

Výherce budeme informovat mailem, budou zapsaní na gusetlistu zahajovacího koncertu Czerish Festivalu, který se uskuteční 23. března v Arše.

Na koncertu vystoupí Paul Tiernan, který pochází z Irského Corku a dnes žije ve Francii. Je považován za jednoho z nejlepších evropských písničkářů, výborného kytaristu a zpěváka s hedvábným hlasem, který zní současně drsně jak štěrk. Proslavil se jako člen irské skupiny Interference, kteří velmi ovlivnili Glena Hansarda.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Další výrazná osobnost irské folkové scény Mark Geary vystoupí se svými hosty - Gráinne Ellen Hunt, se kterou spolupracoval na své poslední desce Songs About Love, Songs About Leaving. Geary je výrazná osobnost irské, ale i americké folkové scény. Patří k irského hudební vlně 90. let, ze které vzešli mj. i The Frames, Damien Rice nebo Bell X1.

S lídrem The Frames Glenem Hansardem jej dodnes pojí silné přátelské pouto, opakovaně hostoval jak na jeho sólových koncertech, tak i s kapelou.V New Yorku, kam z Dublinu emigroval v devatenácti letech, našel své pevné místo v místní folkové komunitě i osobitý hudební výraz.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Dalším vystupujícím bude Mark Penny na klávesy a jako bonbónek také zpěvák a kytarista Fiacre Gaffney, jinak častý tour manager a řidič Glena Hansarda. Vystoupení v takovéto sestavě je zcela unikátní.

„Irská kultura je nám podvědomě známá a možná za to mohou společné keltské kořeny. Pojďme spolu hledat poklady zeleného ostrova a srovnávat je s kulturou naší," říká Jiří Hejl, dlouholetý iniciátor česko-irských setkání.

Czerish Festival taková srovnání postupně nabídne i v jiných formách kultury. "Připravujeme i další součásti festivalu - Czerish Dance, Czerish Movie, Czerish Paintings a rádi bychom dostávali festival do dalších českých měst," dodává Hejl. Czerish Festival by postupně měl mít i svou irskou část, představující zajímavé české umělce i irskému publiku.

Další termíny Czerish Festivalu: 21.3. v Jazz Tibet Clubu v Olomouci a 22.3. v Galerii M v Milevsku.

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy