Barbarská videohra a propaganda. Call of Duty rozčílila Rusy kvůli fiktivnímu masakru

Ondřej Novotný Ondřej Novotný
6. 11. 2019 6:01
Videoherní série Call of Duty budí stále častěji kontroverze od té doby, co se dějově přesunula z druhé světové války k současným konfliktům. Její důraz na realismus a inspirace současnou geopolitickou situací funguje jako dar i prokletí v jednom.

Nový díl Modern Warfare popudil Rusy, kterým se nelíbí vyobrazení jejich vojáků jako hlavních padouchů ve hře. Ale není to zdaleka poprvé, kdy série vzbudila nechtěný rozruch.

Podívejte se na největší kontroverze spojené s herní sérií, které se po celém světě prodalo přes 250 milionů kopií. 

Call of Duty
Call of Duty | Foto: Activision

Dálnice smrti

Právě vydaná Modern Warfare znamená pro Call of Duty restart její odnože zaměřené na současné konflikty. U kritiků si vede velmi slušně, průměr na agregátoru recenzí Metacritic se pohybuje kolem 81 procent, v prodejích se jí daří rovněž. Ovšem uživatelské skóre se drží pod známkou tři. Hlavní důvod? Hněv Rusů, kteří chtějí hru bojkotovat a zahltili web kritickými recenzemi.

Nejde přitom jen o to, že ruští vojáci jsou v konfliktu ve fiktivní zemi Urzikstán, který nápadně připomíná válku v Sýrii, znovu hlavními padouchy, tak jako v sérii již vícekrát. V misi nazvané Highway of Death (Dálnice smrti) se hráč dostává do zničené vesnice, která, jak se dozvídá, se stala terčem ruského útoku.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Armáda hlásí nárůst počtu vojáků, loni jich přibylo téměř osm set

Na ministerstvu obrany sloužilo a pracovalo na začátku roku o 874 zaměstnanců více než před rokem. Celkem měl resort 33 958 zaměstnanců. Nejvíce přibylo profesionálních vojáků, zvýšil se i počet občanských zaměstnanců. Přibylo také příslušníků aktivní zálohy. Letošní náborový cíl profesionálních vojáků je podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové stanoven na 2000 mužů a žen. Každoročně zároveň několik set vojáků odchází.

Na ministerstvu obrany k letošnímu 1. lednu pracovalo 25 899 vojáků z povolání, 6896 občanských zaměstnanců a 1163 státních zaměstnanců. Počet vojáků z povolání se tak za poslední rok zvýšil o 794 a počet občanských zaměstnanců o 100. Naopak státních zaměstnanců o 20 ubylo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy