Barbarská videohra a propaganda. Call of Duty rozčílila Rusy kvůli fiktivnímu masakru

Ondřej Novotný Ondřej Novotný
6. 11. 2019 6:01
Videoherní série Call of Duty budí stále častěji kontroverze od té doby, co se dějově přesunula z druhé světové války k současným konfliktům. Její důraz na realismus a inspirace současnou geopolitickou situací funguje jako dar i prokletí v jednom.

Nový díl Modern Warfare popudil Rusy, kterým se nelíbí vyobrazení jejich vojáků jako hlavních padouchů ve hře. Ale není to zdaleka poprvé, kdy série vzbudila nechtěný rozruch.

Podívejte se na největší kontroverze spojené s herní sérií, které se po celém světě prodalo přes 250 milionů kopií. 

Call of Duty
Call of Duty | Foto: Activision

Dálnice smrti

Právě vydaná Modern Warfare znamená pro Call of Duty restart její odnože zaměřené na současné konflikty. U kritiků si vede velmi slušně, průměr na agregátoru recenzí Metacritic se pohybuje kolem 81 procent, v prodejích se jí daří rovněž. Ovšem uživatelské skóre se drží pod známkou tři. Hlavní důvod? Hněv Rusů, kteří chtějí hru bojkotovat a zahltili web kritickými recenzemi.

Nejde přitom jen o to, že ruští vojáci jsou v konfliktu ve fiktivní zemi Urzikstán, který nápadně připomíná válku v Sýrii, znovu hlavními padouchy, tak jako v sérii již vícekrát. V misi nazvané Highway of Death (Dálnice smrti) se hráč dostává do zničené vesnice, která, jak se dozvídá, se stala terčem ruského útoku.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Sesuvy kvůli tajfunu zabily ve Vietnamu osm lidí, 42 se pohřešuje

Sesuvy půdy v důsledku tajfunu Molave zabily ve středním Vietnamu nejméně osm lidí a 42 dalších je nezvěstných. S odvoláním na státní média o tom dnes informovala agentura AP, podle níž jde o jeden z nejsilnějších tajfunů v zemi za posledních 20 let.

Záchranáři vykopali osm těl ve vesnici Tra Van v provincii Quang Nam poté, co se na jejich domy sesunul vodou nasáklý svah. Další sesuv se odehrál v nedaleké vesnici Tra Leng, kde masa bahna a kamení zavalila několik domů s celkem 45 lidmi. Těla tří obětí se zde již podařilo vyprostit, dalších 42 osob se pohřešuje.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů korun ročně

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard.

Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy