Vědci objevili stresovou bílkovinu. Jejich výzkum může pomoct při léčbě deprese

Magazín Magazín
17. 6. 2020 9:00
Japonští vědci objevili bílkovinu, která se tvoří v lidském mozku ve chvíli, kdy člověk cítí únavu a stres. Ty v dlouhodobém horizontu vedou k depresi a zmíněná bílkovina v důsledku zvyšuje pravděpodobnost jejího výskytu. Nové zjištění nyní může přispět ke zlepšení diagnostiky i léčby duševních onemocnění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Předpoklad, že neúnosná únava a stres patří mezi klíčové příčiny vzniku deprese, byl ve vědecké komunitě dlouho známý. "Až nyní se nám ho ovšem podařilo vědecky potvrdit," citoval jednoho z autorů výzkumu Kazuhira Kondoa britský deník The Telegraph.

Objev jeho týmu z Jikei University’s School of Medicine v Tokiu je ale přelomový i v tom, že ukazuje, že uvolňování stresové bílkoviny vyvolává virus. Studie, která v červnu vyšla v odborné internetové publikaci iScience, uvádí, že člověk, v jehož organismu se bílkovina vytváří, čelí až 12krát většímu riziku výskytu duševních onemocnění.

Profesor Kondo a jeho kolegové přišli na to, že výskyt lidského herpesviru typu 6 ve slinách se výrazně zvyšuje v momentě, kdy člověk zažívá stres a únavu. Drtivá většina populace se tímto virem nakazí už v dětství, ten pak v lidském organismu zůstává, jenom není aktivní. Aktivuje se až v důsledku dlouhodobé únavy a stresu.

Bílkovina, co dostává člověka na temnou stranu

Ze slin potom část viru směřuje do takzvané čichové žárovky, části mozku, která je propojená s čichovými receptory. Pokud se čichová žárovka virem nakazí, začne vytvářet bílkovinu známou pod názvem SITH1.

Tu profesor Kondo objevil zhruba před deseti lety a pojmenoval ji podle záporné postavy z Hvězdných válek, protože "člověka dostává na temnou stranu".

Bílkovina produkuje přehnané množství vápníku, který následně proudí do mozkových buněk a zabíjí je. Vymírání těchto buněk mimo jiné snižuje obnovu nervů v hipokampu, části mozku, která má na starost paměť.

Postupně bílkovina negativně ovlivňuje schopnost dělat rozhodnutí, přispívá k letargii a k dalším symptomům spjatým s depresí.

Přítomnost bílkoviny výzkumníci odhalili v 80 procentech krevních vzorků, které v rámci studie získali od 166 lidí trpících depresí. Kondo věří, že by objev jeho týmu mohl přispět k vývoji krevního testu, který by dokázal klinicky diagnostikovat depresi.

Deprese po porodu? Bojíte se všeho, myslíte i na sebevraždu: 

Mateřská láska často nenaskočí automaticky. Já se bála všeho a čtyřicetkrát denně volala manželovi, říká zakladatelka organizace Úsměv mámy | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy