V Amazonii vědci objevili ´mravence z Marsu´

vk
19. 9. 2008 11:47
Mravenčí druh se v evolučním vývoji zapomněl pozadu

Manaus - Slepý, podzemní, dravý, jedinečný. To jsou jen něketrá z adjektiv, kterými je popisován unikátní druh mravence objevený v amazonském deštném pralese.

Jak napsal server NewScientist.com, evoluční biolog a věhlasný odborník na mravence Edward O. Wilson z Harvardovy univerzity svého času vtipkoval, že na první pohled jde o objev tak neobyčejný, že musí pocházet z Marsu.

Naneštěstí v roce 2000 nalezené vzorky vyschly a rozpadly se dřív, než mohly být oficiálně popsány.

Pak ale v brazilské džungli poblíž Manausu objevil Christian Rabeling z texaské univerzity v Austinu další vzorek a díky tomu mohl být nový druh oficiálně zaklasifikován.

Heuréka, našel jsem Marťana!

Rabeling si prý vzpomněl na vtip doktora Wilsona a pojmenoval nový druh mravence Martialis heureka, což znamená „Mravenec z Marsu, našel jsem ho!"

Amazonie skrývá ještě mnohá tajemství, shodují se vědci
Amazonie skrývá ještě mnohá tajemství, shodují se vědci | Foto: Reuters

Mravenec bez očí, který je přizpůsoben životu v zemi, je dva až tři milimetry dlouhý. Má bledou barvu a dlouhá kusadla, která se zdají být přizpůsobena kořisti s měkkým tělem, jako jsou například larvy hmyzu a červi.

Taková kombinace vlastností nebyla nikdy dříve zaznamenána, takže mravenec tvoří svou vlastní podčeleď. Je to první nová podčeleď mravence objevená od roku 1923.

Evoluce ho minula

„Reprezentuje starou linii mravenců, která se objevila velmi brzy v evoluci mravenčího druhu," řekl pro NewScientist.com Manfred Verhaagh z Federálního muzea historie přírody v německém Karlsruhe.

„Ukazuje se, že půda v tropech je zatím velmi  málo prozkoumaná a nemusí jen skrývat nové neobjevené druhy, ale reliktní druhy, které mají znaky dávných evolučních stupňů," dodal Verhaagh.

Více o hymzu:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy