Mimořádná zpráva

Prognóza: Oteplení způsobí v Evropě hmyzí invazi

man
13. 2. 2008 22:00
Vědci předpovídají populační explozi mnoha druhů
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Černých prognóz spojených s globálním oteplováním je nepřeberně. S novou teorií teď přišla skupina amerických vědců.

Zatímco obvykle odborníci varují před zánikem a vymíráním živočišných druhů, tentokrát se naopak varování týká jejich přemnožení.

V časopise Proceedings of the National Academy vědci tvrdí, že oteplování povede k přemnožení mnoha druhů hmyzu a jeho migraci do severních částí zeměkoule, jako jsou Evropa nebo Spojené státy.

Nálezy fosílií podle Američanů dokládají, že zhruba před padesáti miliony lety se v době oteplování už něco podobného na Zemi stalo.

Nejvíce druhů hmyzu žije v tropech, podle vědců je jasná souvislost mezi tímto faktem a teplotou. K závěru, že globální oteplení povede k rozšíření a přemnožení tropického hmyzu, dospěli studiem zkamenělých listů rostlin na nalezišti ve státě Wyoming.

Foto: Reuters

Zkoumali především míru jejich poškození hmyzem, který se rostlinami živí. Objevili, že v chladnějších obdobích byla míra poškození listů mezi patnácti až osmatřiceti procenty.

V době před šestapadesáti miliony let - kdy bylo teplejší klima - je míra poškození sedmapadesát procent.

"Lidově řečeno, hmyz měl větší apetit kvůli většímu obsahu oxidu uhličitého v ovzduší. Listy rostlin totiž měly v důsledku toho nižší nutriční hodnotu," uvádí Ellen Curranová, jedna z výzkumnic Pennsylvánské univerzity.

Něco podobného podle ní hrozí i nyní, navíc lze stejně tak předpokládat přemnožení a "migraci" hmyzu do severněji položených oblastí.

"Jak se rozšiřovaly do nových oblastí díky oteplení rostliny, šel spolu s nimi za svojí potravou i hmyz," uvádí se v článku otištěném v odborném časopise. 

 

Právě se děje

před 27 minutami

Peking uvalil sankce na 28 Američanů včetně exšéfa diplomacie Mikea Pompea, a to kvůli vměšování se do vnitřních záležitostí Číny, uvedly tamní úřady

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na ISS se opět porouchal generátor kyslíku, posádce podle ruské kosmické agentury nehrozí nebezpečí

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se opět porouchal ruský generátor kyslíku Elektron-VM. Podle agentury TASS o tom informoval ruské pozemní středisko řízení letů (CUP) člen nynější posádky orbitálního komplexu Sergej Ryžikov.

Podle komunikace zaznamenané na stránce amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ruský kosmonaut CUP sdělil, že informace o selhání "Elektronu" se objevila v 18:18 moskevského času (16:18 SEČ). Zařízení je nainstalované v modulu Zvezda ruské sekce stanice.

Ruská kosmická agentura Roskosmos už v minulosti při podobných událostech ujistila, že posádce dvacet let staré stanice nehrozí žádné nebezpečí. Roskosmos agentuře Interfax nyní sdělil, že po opravách zařízení na palubě a restartu počítačů by systém měl znovu fungovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Krmenčík dal třetí gól za PAOK Soluň, tentokrát v poháru

Český fotbalista Michael Krmenčík vstřelil třetí soutěžní gól za PAOK Soluň. Reprezentační útočník přispěl k domácímu vítězství 5:0 nad Larissou v úvodním osmifinále Řeckého poháru, k brance přidal ještě asistenci.

Sedmadvacetiletý Krmenčík, který v PAOK od ledna hostuje z belgických Brugg, už v deváté minutě připravil vedoucí zásah pro Christose Tzolise. Někdejší plzeňský hráč na začátku druhého poločasu zvýšil střelou zblízka na 3:0 a navázal na nedělní ligový gól proti OFI Kréta. Krmenčíkovi na tři branky v novém působišti stačilo pět zápasů.

Další zprávy