Česká televize má tři nominace na Prix Europa

Kultura Kultura
21. 9. 2013 8:25
Život a smrt v Tanvaldu, Klukovina i Decko.cz mohou získat prestižní cenu
Život a smrt v Tanvaldu.
Život a smrt v Tanvaldu. | Foto: Český žurnál

Praha - Česká televize získala tři nominace na prestižním festivalu Prix Europa. Mezi hranou tvorba zaujal díl Klukovina z cyklu televizních filmů Nevinné, mezi dokumenty Život a smrt v Tanvaldu z dokumentárního cyklu Český žurnál režisérské dvojice Vít Klusák a Filip Remunda. Třetí nominaci má dětský web kanálu ČT :D. Vítězné projekty budou vyhlášeny 25. října v Berlíně.
 
„Naskytla se nám příležitost vzbudit v zahraničí zájem o další filmy z cyklu Nevinných lží a případně i o další připravované pokračování," říká k nominaci kreativní producent Michal Reitler, v jehož tvůrčí producentské skupině cyklus Nevinné lži.

Čtěte také

Nevinné lži unikají seriálové zatuchlosti a kýči

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Film Klukovina vypráví o třech třináctiletých kamarádech, kteří - aby se zbavili přísného učitele fyziky - se rozhodnou tvrdit, že jím byli sexuálně obtěžování. Zdánlivá klukovina se tak rychle mění na hru, která zúčastněným přerůstá přes hlavu a ničí život nejen učiteli a jeho rodině, ale zasáhne také rodiny hrdinů.
 
Dokument Život a smrt v Tanvaldu z cyklu Český žurnál je dokumentární detektivka, ve které se autoři vydali po stopách xenofobie. Rok 2012 začal v Tanvaldu neštěstím. Hodinu a půl po půlnoci zastřelil tanvaldský senior dvaadvacetiletého Roma. Natáčení začalo pár dnů po nešťastné střelbě. Ukázalo se, že rodiče zemřelého Ladislava žijí na dohled od pána, který střílel.

Čtěte také

Točit plakát je nuda, říkají tvůrci Českého žurnálu

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Portál www.decko.cz Česká televize spustila 31. srpna. Nabízí hry a videa ke konkrétním pořadům Déčka. „Pro nejmenší děti vzniklo Pískoviště, kde se mohou samostatně a bezpečně pohybovat a hrát si aniž by potřebovaly pomoc dospělých. Větším dětem jsou určeny náročnější hry a aktivity, které jim pomohou zábavnou formou pochopit, jak funguje svět kolem nich," vysvětluje vedoucí dětského webu Štěpánka Sunková.

Čtěte také

Šéf dětského vysílání BBC: O děti na webu nemám strach

Prix Europa je největší evropský festival televizních, rozhlasových a on-line pořadů s dlouholetou tradicí (založen v roce 1987). Do letošních nominací bylo z 664 přihlášených vybráno celkem 199 pořadů z 36 zemí. Vítězné pořady budou vyhlášeny 25. října v Berlíně.

Pořady České televize nejsou mezi nominacemi poprvé. Loni to byl film Cizinec a krásná paní, v roce 2011 dokonce tři nominace za dvoudílný televizní film Jseš mrtvej, tak nebreč a za dokumenty Cinematerapie a Zabíjení po česku. Nominaci naposledy proměnil dokumentární film René v roce 2008.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy