Česká televize má tři nominace na Prix Europa

Kultura Kultura
21. 9. 2013 8:25
Život a smrt v Tanvaldu, Klukovina i Decko.cz mohou získat prestižní cenu
Život a smrt v Tanvaldu.
Život a smrt v Tanvaldu. | Foto: Český žurnál

Praha - Česká televize získala tři nominace na prestižním festivalu Prix Europa. Mezi hranou tvorba zaujal díl Klukovina z cyklu televizních filmů Nevinné, mezi dokumenty Život a smrt v Tanvaldu z dokumentárního cyklu Český žurnál režisérské dvojice Vít Klusák a Filip Remunda. Třetí nominaci má dětský web kanálu ČT :D. Vítězné projekty budou vyhlášeny 25. října v Berlíně.
 
„Naskytla se nám příležitost vzbudit v zahraničí zájem o další filmy z cyklu Nevinných lží a případně i o další připravované pokračování," říká k nominaci kreativní producent Michal Reitler, v jehož tvůrčí producentské skupině cyklus Nevinné lži.

Čtěte také

Nevinné lži unikají seriálové zatuchlosti a kýči

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Film Klukovina vypráví o třech třináctiletých kamarádech, kteří - aby se zbavili přísného učitele fyziky - se rozhodnou tvrdit, že jím byli sexuálně obtěžování. Zdánlivá klukovina se tak rychle mění na hru, která zúčastněným přerůstá přes hlavu a ničí život nejen učiteli a jeho rodině, ale zasáhne také rodiny hrdinů.
 
Dokument Život a smrt v Tanvaldu z cyklu Český žurnál je dokumentární detektivka, ve které se autoři vydali po stopách xenofobie. Rok 2012 začal v Tanvaldu neštěstím. Hodinu a půl po půlnoci zastřelil tanvaldský senior dvaadvacetiletého Roma. Natáčení začalo pár dnů po nešťastné střelbě. Ukázalo se, že rodiče zemřelého Ladislava žijí na dohled od pána, který střílel.

Čtěte také

Točit plakát je nuda, říkají tvůrci Českého žurnálu

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Portál www.decko.cz Česká televize spustila 31. srpna. Nabízí hry a videa ke konkrétním pořadům Déčka. „Pro nejmenší děti vzniklo Pískoviště, kde se mohou samostatně a bezpečně pohybovat a hrát si aniž by potřebovaly pomoc dospělých. Větším dětem jsou určeny náročnější hry a aktivity, které jim pomohou zábavnou formou pochopit, jak funguje svět kolem nich," vysvětluje vedoucí dětského webu Štěpánka Sunková.

Čtěte také

Šéf dětského vysílání BBC: O děti na webu nemám strach

Prix Europa je největší evropský festival televizních, rozhlasových a on-line pořadů s dlouholetou tradicí (založen v roce 1987). Do letošních nominací bylo z 664 přihlášených vybráno celkem 199 pořadů z 36 zemí. Vítězné pořady budou vyhlášeny 25. října v Berlíně.

Pořady České televize nejsou mezi nominacemi poprvé. Loni to byl film Cizinec a krásná paní, v roce 2011 dokonce tři nominace za dvoudílný televizní film Jseš mrtvej, tak nebreč a za dokumenty Cinematerapie a Zabíjení po česku. Nominaci naposledy proměnil dokumentární film René v roce 2008.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 35 minutami

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy