Europoslanci snížili kvóty pro tradiční biopaliva

vk
11. 9. 2008 15:55
Napříště by se mělo využívat více biopaliv 2. generace
Slunečnice, řepka, pšenice... Buď jíst, nebo jezdit.
Slunečnice, řepka, pšenice... Buď jíst, nebo jezdit. | Foto: Evropská komise

Brusel - Zákonodárci Evropské unie ve čtvrtek odhlasovali snížení kvót pro používání tradičních biopaliv v silniční dopravě.

Nižší podíl biopaliv ze zrní a olejných semen má podle agentury Reuters pomoci bojovat proti klimatickým změnám i růstu cen potravin.

Evropská komise dosud navrhovala, aby deset procent veškeré spotřeby paliv v silniční dopravě v roce 2020 povinně pocházelo z obnovitelných zdrojů energie.

Neuvádí ovšem, zda to musí být biopaliva, obnovitelné zdroje elektrické energie nebo vodík.

Způsobují hlad a kácení lesů

Tento záměr kritizovaly ekologické organizace, které tvrdí, že biopaliva ze zrní a olejných semen způsobují rostoucí ceny potravin a kácení lesů.

Souvislosti: Pěstování biopaliv uvrhlo do chudoby 30 milionů lidí

Řepka olejka je v Česku symbolem tradičních biopaliv.
Řepka olejka je v Česku symbolem tradičních biopaliv. | Foto: Evropská komise

Výbor Evropského parlamentu pro průmysl nyní celkový desetiprocentní plán podpořil, ale odhlasoval, že nejméně čtyřicet procent z daného penza bude získáno z obnovitelných zdrojů elektrické energie, vodíku nebo biopaliv druhé generace vyráběných z odpadu.

Tradiční biopaliva ze zdrojů potravin by tak tvořila jenom pět procent celkové spotřeby. Omezil by se tím růst trhu a vliv vývozců, jako je Brazílie, Malajsie a Indonésie. 

Pět procent tradičních biopaliv

Koncem roku 2008 nebo počátkem roku příštího dojde k jednání s členskými státy Unie o konečné podobě ekologické legislativy. Rozhodnutí komise pravděpodobně poslouží Evropskému parlamentu jako počáteční pozice při vyjednávání.

Čtěte také: Biopaliva jsou až 400krát méně ekologická než ropa

Zákonodárci schválili střednědobý plán do roku 2015. Stanovili pětiprocentní podíl obnovitelných zdrojů v celkové spotřebě silniční dopravy.

V roce 2014 výbor zhodnotí účinnost střednědobého plánu a stanoví, jak by měl být vytvořen plán do roku 2020 s ohledem na technologický pokrok a zda vůbec bude dosažitelný.

Dvacet procent alternativní elektřiny

Hlasování výboru bylo důležitější než obvykle, protože Francie jako současná předsednická země EU si dala za cíl rychlý obrat v ekologické legislativě. 

Zákonodárci také schválili všeobecný cíl EU do roku 2020, kdy chce Sedmadvacítka získávat dvacet procent elektrické energie z obnovitelných zdrojů, čili vodních, větrných, přílivových a solárních elektráren.

Čtěte také: Švédové objevili biopalivo budoucnosti: olej z borovic

 

Právě se děje

Další zprávy